Üç ve üzeri gebeliği olan kadınların algıladıkları stres düzeyi ve kendilerini algılama düzeyi ilişkisi
The relationship between perceived stress level and self-perception level of women having three or more pregnancies
  1. Tez No: 597837
  2. Yazar: ESRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, üç ve üzeri gebeliği olan kadınların algılanan stres düzeyi ile kendilerini algılama düzeyi ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırma, Mayıs–Ekim 2018 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine muayeneye gelen üç ve üzeri gebeliği olan 230 gebe kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, kişisel bilgi formu, Gebelerin Kendilerini Algılama Ölçeği (GKAÖ) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı yüzdelik hesaplamaları, t testi, Anova testi, Man Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Spearmans Korelasyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) puan ortalaması 42,62±5,01 olarak,“Gebeliğe Ait Annelik Algısı”(GAAA) alt boyutu puan ortalaması 19,54±5,07 ve“Gebeliğe Ait Beden Algısı”(GABA) alt boyutu puan ortalaması 13,16±3,96 olarak bulunmuştur. ASÖ ile GAAA puan ortalaması arasında negatif yönde zayıf ilişki saptanmış (p0,05).
Özet (Çeviri)
The present study was carried out in order to determine the relationship between the perceived stress level of women, who had 3 or more pregnancies, and self-perception levels of those women. The present descriptive and cross-sectional study was carried out on 230 pregnant women, who had 3 or more pregnancies and applied to Gynecology and Obstetrics Polyclinics of Kocaeli University Research and Application Hospital between May and October 2018. The data collection was performed by using personal information form, Self-Perception Scale for Pregnant Women (SPSPW), and Perceived Stress Scale (PSS). In analyzing the data obtained, the percentages, t-test, ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Spearman's Correlation Analysis were used. The mean score of pregnant women in Perceived Stress Scale (PSS) was found to be 42.62±5.01 and the mean scores in“Pregnancy-Related Motherhood Perception (PRMP)”and“Pregnancy-Related Body Perception (PRBP)”sub-dimensions were found to be 19.54±5.07 and 13.16±3.96, respectively. A weak negative relationship was found between PSS and PRMP (p0.05).