Anonim şirkette pay sahibinin oy hakkı ve oyda imtiyaz
The shareholder's voting right and the privelege on voting in joint stock company
  1. Tez No: 598251
  2. Yazar: GÜLFEM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
“Anonim Şirkette Pay Sahibinin Oy Hakkı ve Oyda İmtiyaz Hakkı”konulu bu çalışmamızda oy hakkının anonim şirketlerdeki görünümü, oy, oy hakkı, oy hakkının hukuki niteliği ve işlevleri, bir pay sahipliği hakkı olan oy hakkının müktesep hak olup olmadığı, şahsi, mali, yönetsel hak ayrımlarından hangi hakka ait niteliklere haiz olduğu, oy hakkının sınırlandırılmasıyla oyda imtiyaz arasındaki ilişki, oy hakkının kullanım usulü, hukuki niteliği, sınırlandırılma ve kaldırılma halleri, bunların usul ve esasları incelenmiş, mukayeseli hukukta oy hakkının doğumu gelişimi ve mehaz hukukla Türk hukuku arasında oy hakkının karşılaştırılması yapılmış, çalışmamızda oy hakkının pay sahiplerine ne gibi ayrıcalıklar sağladığı hangi hallerde pay sahiplerinin bu ayrıcalıklı haklarının kısıtlanabileceği, oyda imtiyaz kavramı ile bu kavramın benzer kavramlardan farkları ve oyda imtiyaz kavramının hukuki niteliği, tarihçesi, konumuzla bağlantılı olan konuların yer yer geçmişten günümüze kadar gelen Türk Ticaret Kanunları'nda geçirdiği değişimleri, oy hakkı ile ilgili olarak güncel Türk Ticaret Kanunu olan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda getirilen yenilikleri, oyda imtiyazın ilişkili olduğu konularla da bir bütünlük oluşturacak şekilde ele alınmış, uygulamada bu hususların ne gibi sorunlara yol açtığı da dikkate alınarak doktrin görüşleri, güncel yargı kararları ve uygulamada karşılaşılan sorunlar doğrultusunda bu konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study on“The Shareholder's Voting Right and the Privilege on Voting in Joint Stock Companies”, voting rights from the perspective of joint stock companies, the vote, the legal nature and functions of voting rights, the attributability of the notion of vested rights to voting rights which are known as share ownership rights, the classification of voting rights as a personal, financial or administrative right, the relationship between the restriction of voting rights and the privilege on voting, the methods of use of voting rights and their legal characteristics, the conditions for their restriction and waiver, and relevant procedure for these measures are described with a comparative analysis on the emergence and development of voting rights in the Turkish and comparative law, in addition, the privileges granted by voting rights to shareholders, and the conditions for the restriction of shareholders' privileged rights, the distinction between the notion of the privilege on voting and similar concepts, as well as the legal nature and historical background of the notion of the privilege on voting, the evolution of related subjects in the Turkish Commercial Code No 6102 since the very beginning, current amendments to the latest Turkish Commercial Code No 6102 concerning voting rights are examined in this study together with other topics related to the privilege on voting with a reference to the approach of legal doctrine by taking into consideration the potential issues to arise in practice, latest case law, and adequate practical questions.