OpenStreetMap verilerindeki bina detaylarının büyük ölçekli topografik harita verileri ile karşılaştırmalı geometrik kalite analizi
Geometric quality analysis of building footprints from OpenStreetMap data in comparison to large scale topographic map data
- Tez No: 598327
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH BAŞARANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Web 2.0 teknolojisinin gelişmesi ve kitle kaynak fikri ile beraber GPS teknolojisi olan mobil cihaza sahip her insan coğrafi bilgiyi paylaşabilen bir sensör haline gelmiştir. Bu eğitilmemiş, saf, doğrudan bilgi Gönüllü Coğrafi Bilgi (GCB) adını almıştır. GCB projeleri geçtiğimiz yıllarda büyük ivme kazanmıştır. Bu projelerin arasında en yaygın ve başarıya ulaşmış örnek ise OpenStreetMap (OSM) projesidir. Bu proje, işbirlikçi ve kitle kaynaklı haritacılığa dayalı olarak dünya çapında oldukça ayrıntılı coğrafi veriler (harita verileri) sağlar. Bu bağlamda, OSM verisi ücretsiz ve kolaylıkla ulaşılabilen bir veri olmasına rağmen bölgeden bölgeye hatta detaydan detaya çeşitlilik göstermesinden dolayı mekansal uygulamalarda kullanılmadan önce kalite değerlendirmesi yapılmalıdır. Mekansal veri kalitesinin tamlık, konumsal doğruluk ve tematik (semantik) doğruluk gibi çeşitli bileşenleri vardır. Bu konuda, ilgili standartlar mevcuttur ve genellikle resmi coğrafi veriler ve haritalar için dikkate alınır. Ancak, OSM verileri bu prosedürden geçmeden hazırlandığı için bu tür bir kalite değerlendirmesi lokal olarak uygulanmalıdır. Türkiye'de OSM bina detaylarının geometrik veri kalitesini büyük ölçekli bir topografik harita veri setindeki bina detaylarına kıyasla değerlendiren kapsamlı bir çalışma yoktur. Bu nedenle, bu çalışma OSM bina detaylarını 1:1 000 ölçekli topografik haritadaki bina detaylarıyla karşılaştırarak bir geometrik kalite değerlendirmesi yapmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, konum, alan, şekil, doğrultu ve granülarite bileşenleri hesaplanmıştır. İstanbul sınırları içerisindeki Tarihi Yarımada bölgesi için bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bulgular, OSM bina detaylarının geometrik kalite açısından heterojen yapıda olduğunu ve genel olarak karşılaştırmada kullanılan referans verilerinden daha düşük bir ayrıntı düzeyine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the development of Web 2.0 technologies and its idea of crowdsourcing, each person has become a sensor who can share geoinformation with their mobile devices with GPS technology. That untrained, pure, direct sensor information has been named Volunteered Geographic Information (VGI). In recent years, VGI projects have gained momentum. Among them, the most popular and accomplished example is OpenStreetMap (OSM) project. It provides quite detailed geospatial data (or map data) worldwide based on crowdsourced and collaborative mapping. Although OSM data is freely and easily accessible, it is required to make a quality assessment before using them in geospatial applications since they usually exhibit diversity from region to region and even from feature to feature from this aspect. Geospatial data quality has several elements such as completeness, positional accuracy and thematic (semantic) accuracy. In this respect, related standards are available and usually taken into account for official geospatial data and maps but such kind of procedure is not performed for OSM data so the quality assessment should be made on a local basis for these data. There is no comprehensive study that assesses the geometric data quality of OSM building footprint (BF) data in Turkey against BF data from a largescale topographic map dataset. For this purpose, this study aims to assess geometric data quality of OSM BF data in comparison to BF data from 1:1000 topographic map data. From the quality aspect, those elements are computed: position, area, shape, orientation and granularity. A case study was performed for the historical peninsula region of Istanbul province. Findings demonstrated OSM BF data have heterogeneous nature in terms of geometric quality and a lower level of detail than the reference data used in comparison.