Investigation of the bim implementation process in the design phase: Case of Turkish companies
Türk firmalarının tasarım aşamasındaki yapı bilgi modellemesi uygulamalarının araştırılması
  1. Tez No: 598576
  2. Yazar: KRİS SERCAN GÜRÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojik gelişmelerin artmasından kaynaklanan inovasyonlar, Mimari, Mühen-dislik ve İnşaat endüstrilerini kültürel bir değişime maruz bırakmaktadır. İnşaat endüs-trisi, devam eden geleneksel yaklaşımlar nedeniyle yenilikleri kabul etmeme konusunda katı olsa bile, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) proje tarafları arasındaki ilişkileri daha da yakınlaştıracağını göstermektedir. YBM'nin desteğiyle, endüstri üyeleri her bir tarafça sağlanan toplam proje eforlarını en aza indirgemek için işbirliği içinde çalışılan bir ortam sağlamaktadır. Ancak, bu yeni yaklaşıma ayak uydurmak, iyi bilinen geleneksel yaklaşımdan ziyade başarıya ulaşmak için yeni adımlar gerektirir. Bu nedenle, bu makale tasarım aşamasında kullanılan YBM uygulamaları için kritik başarı faktörlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle geniş bir literatür taraması yapılmış ve bir sonraki adım olarak Türk firmaları ile vaka çalışmaları yapılmıştır. YBM'si uygulamalarının tüm yönlerini kapsayacak şekilde 6 bileşenden oluşan bir sistem;“itici güçler”,“girdiler”,“engeller”,“etkinleştiriciler”,“faydalar”ve“etkiler”oluşturuldu. Literatür taramasında vurgulanan faktörler, anahtar faktör olarak uygun bileşen altında gruplandırıldı. Bu anahtar faktörlerin araştırılması sırasında, Türk Mimari, Mühendislik ve İnşaat endüstrilerinde faaliyet gösteren 15 şirket ile anahtar faktörlerin deneyimlerindeki önem düzeyini değerlendirmek üzere 25 vaka çalışması gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada gerçekleştirilen değerlendirmelerden sonra, YBM ile uygulanan projelerin başarılı olması gereken faktörler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovations due to the increase of the technological developments expose Architectural, Engineering and Construction (AEC) industries into a cultural change. Even if the construction industry is rigid to not accept the innovations due to ongoing traditional approaches, Building Information Modeling (BIM) shows up to make closer the relationships among the project parties. With the support of BIM, industry members collaboratively work on minimizing the overall project efforts spent by each parties. However, keeping up with this new approach requires new steps for the achievement rather than the well known traditional approaches. That is why, this paper aims to investigate the critical success factors (CSFs) for BIM implementations in the design phase. First of all, an extensive literature study realized and as a following step case studies are conducted with Turkish companies. In order to cover all the aspects of BIM implementations a framework which includes 6 groups as; drivers, inputs, barriers, enabler, benefits and impacts is created. Emphasized factors in the literature review are assigned under the proper component as key factors. During the investigation of these CSFs, 25 case studies are conducted with 15 companies in the Turkish AEC industries to evaluate the importance level of the CSFs in their experiences. After these assessments within this study, the factors for successful BIM implementations in the projects were determined.