Political economy of energy sector restructuring in the post-soviet space: Russia and Azerbaijan in comparative perspective
Enerji sektörünün yeniden yapılandırılmasının ekonomi politiği: Rusya ve Azerbaycan karşılaştırması
- Tez No: 598857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tezin amacı, seçkin yapısına bakarak Sovyet sonrası coğrafyada enerji sektörünün yeniden yapılandırılmasının ekonomi politiğini incelemektir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, 70 sene boyunca aynı sistemin bir parçası olan ülkelerde, enerji sektörünün mülkiyet yapısında önemli ayrışmalar gözlemlenmektedir. Genel olarak enerji sektöründe devlet tekeli korunurken, Yeltsin dönemi Rusyası'nda özel-yerli şirketler ortaya çıkmış ve sektörün önemli ölçüde mülkiyetini ele geçirmeyi başarmıştır. Bu çalışmada karşılaştırmalı seçkin yapısı modeli kullanılarak, seçkin yapısının temel unsurları olan, siyasi seçkinler arasındaki entegrasyon ve seçkin kapasitesinin ülkeler arasında gösterdiği farklılıkların geçiş süreçlerinde enerji sektörünün yeniden yapılandırılmasında ayrışmalara neden olduğu savunulmaktadır. Siyasi seçkinler arasındaki entegrasyonun zayıf olduğu, ancak yüksek seçkin kapasitesine sahip olan Yeltsin Rusyası'nda özel-yerli şirketler ortaya çıkarken bunun tam tersi dinamiklere sahip olan Azerbaycan'da devlet enerji sektörü üzerindeki tekelini korumayı başarmıştır. Siyasi seçkinler arasındaki entegrasyonun güçlendiği Putin döneminde devlet sektör üzerindeki hakimiyetini yeniden tesis etmeyi başarırken ancak birkaç özel-yerli şirket önemli tavizler vererek sektörde tutunmayı başarmıştır. Yaşanan dış şokların ardından geçiş sürecinde ülkelerin merkez veya çevre ülke olması durumunun siyasi elit entegrasyonu ve elit kapasitesi üzerinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Bu açıdan ülkelerdeki ekonomi politiğin yapısal dinamiklerinin seçkin yapısındaki farklılaşmada önemli bir paya sahip olduğu savunulmaktadır. Bu çalışmada ayrıca farklılaşan mülkiyet modellerinin gerek ekonomik gerekse siyasi yansımaları Rusya ve Azerbaycan açısından incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the political economy of energy sector restructuring in the post-Soviet space with a particular focus on the role of elite structure therein. After remaining under the same Communist regime for seventy years, ownership structures of energy sector in the post-Soviet countries diverged significantly during the transition period. All countries in this space maintained their state monopolies in the sector. In Russia, however, privately-owned national energy companies emerged to control the majority of the sector under Yeltsin's rule. Using the comparative elite structure model, I argue that during the transition period, elite structure, dimensions of which are political elite integration and elite capacity, shaped the Russian and Azerbaijani energy sector restructuring differently. Privately-owned national energy companies gained the majority of the energy sector's ownership in Yeltsin's Russia with weak political elite integration with and high elite capacity. I observed consolidation of the state' ownership in the energy sector in Putin's Russia with strong political elite integration and high elite capacity. I observed continuation/consolidation of the state's ownership in Azerbaijan with strong political elite integration and low elite capacity. I show that these processes are conditioned by the structural political economic context each energy rich country finds itself in. Thus, I also argue that country's status as a center or periphery shapes the levels of political elite integration and elite capacity in transitional periods after an exogenous shock. Furthermore, the dissertation explores economic and political repercussions of different ownership structures in Russia and Azerbaijan.