Rus reklamlarında kullanılan söz sanatları
Figures of speech used in Russian advertisements
- Tez No: 599006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZULFİYA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Reklamcılık, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Her geçen gün gelişen ve değişen dünyada, reklam toplumsal, kültürel ve ekonomik yaşamın en önemli unsurlarından birini oluşturmuştur. Reklamın başlıca amacı, ulaşmak istediği hedef kitleyi belirli bir konuda etkilemek, ikna etmek ve yönlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, reklam dilinin etkili bir biçimde kullanılması zorunludur. Etkili, özgün ve yaratıcı bir reklam dili oluşumunda ise söz sanatlarının önemi büyüktür. Bu tez çalışmasında söz sanatlarının Rus reklamlarında kullanımı dilbilimsel yaklaşımın çatısı altında biçembilimsel çözümleme yöntemiyle ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde ve Rus araştırmacıların çalışmaları ve yaklaşımları üzerinden bir iletişim dili olarak reklam hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; reklam yazarları tarafından etkili ve yaratıcı bir reklam oluşturmak için kullanılan retorik figür ve mecazların Rusça kaynaklarda kullanımı üzerine teorik bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Rusya'nın yazılı basın ve dijital mecralarında son 10 yıl içinde yayınlanmış veya halen yayınlanmakta olan kozmetik ve kişisel bakım alanından seçilmiş reklamlarda söz sanatlarının kullanımı incelenmiştir. Sonuç olarak ise, ilk üç bölümde elde edilen bulgular bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In every developing and changing world, advertising has been one of the most important elements of social, cultural and economic life. The main purpose of the advertisement is to influence, persuade and direct the target audience that it wants to reach. It is imperative to use the language of advertisement effectively when performing this purpose of the advertisement, which means an art of convincing. In creating an effective, original and inspired language of advertisement, figures of speech take an important place. In this thesis, the usage of figures of speech in Russian advertisements were examined with a stylistic analysis under the linguistic approach. The study consisted of three main parts. In the first part, general information about advertisement as a communication language was given through the studies and approaches of Russian researchers. In the second part, a theoretical assessment was carried out for usage of rhetorical figures and tropes, which are frequently used by advertising writers to create an effective and inspired advertisement. In the third part, usage of figures of speech was examined in selected advertisements, in the field of cosmetics and personal care, which has been published in the press and digital media of Russia in the last 10 years or is currently being published. In conclusion, the findings, obtained in the first three parts of thesis were evaluated in a holistic approach.