Farklı altyapı kategorilerinde yer alan basketbolcuların bazı motorik özellikleri ile şut isabetlerinin yaş ve cinsiyete göre karşılaştırılması
Comparison of some engine specifications of the basketballs in different infrastructure categories with the age and gender
  1. Tez No: 599732
  2. Yazar: CEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, farklı altyapı kategorilerinde yer alan basketbolcuların bazı motorik özellikleri ile şut isabetlerinin yaşa ve cinsiyete göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Çanakkale ilinde faaliyet gösteren 4 amatör basketbol kulübünün faklı yaş kategorilerinde lisanslı basketbol oynayan 48'i kız, 44'ü erkek toplam 92 basketbolcu katılmıştır. Her kategori içinde iki farklı yaş grubundan eşit sporcu tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Sporcuların kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik ve denge motorik özellikleri ile şut isabetlerini belirlemek amacıyla 30 sn. şınav, 20 m. sürat, dikey sıçrama, 20 m. mekik, otur-uzan, flamingo denge ve aahperd şut testleri uygulanmıştır. Veriler istatistiksel olarak normal dağılım göstermediği için Mann Whitney U testi yapılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel olarak anlam düzeyi p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the motoric features and shots on target of the basketball players in different categories which is based on their ages and genders. In this study, There are totally 92 participants including licenced 48 female and 44 male who play basketball in the categories of different genders in Çanakkale, Turkey. It is designed for both of the categories by using the method of Equaled Players Stratified Sampling from different age groups. Flamingo Balanced Tests and Basketball shooting tests including 30 s Push-up, 20 m Speed, 20 m Vertical Jump, 20 m Sit-up, Sit & Lie have been implemented for the purpose of setting down power, speed, durability, flexibility, balance, motoric features and shots on target. Since the data were not shown normal distrubution statically, Mann Whitnet U Tests have been implemented to analyse the data. Statistical significance level was determined as p05 values between Juniors and Stars among male players in Speed Test, while No meaningful results were found in the tests which was performed between Stars and Youngs. For female players; It has been studied out meaningful results in Vertical Jump and shooting test between littles and juniors in girls, in Vertical Jump and Speed Tests between Juniors and Stars, between Stars ile Youngs in Flexibility Test, in Shooting Test and in Shuttle Run Tests .