Mersin yöresinde yetiştirilen 'hayward' kivi çeşidinde modifiye atmosfer paketlemenin soğukta muhafazaya etkisi
Modified atmosphere storage of 'Hayward' kiwifruit variety grown in Mersin region
- Tez No: 599994
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mersin ilinde yetiştirilen 'Hayward' kivi çeşidi meyvelerinin kontrol ve modifiye atmosferde paketlenerek (MAP) muhafaza sırasında meyve kalitesinde görülen değişimlerin belirlenmesidir. Bu çalışmada materyal olarak Mersin ilinde yetiştirilen, 'Hayward' kivi çeşidinin meyveleri kullanılmıştır. Meyveler kontrol ve MAP koşullarında 0±0,5 C ve %90‒95 oransal nemde 6 ay süreyle depolanmıştır. Ağırlık kayıpları, görünüş (1‒5), torbalar içindeki CO2 ve O2 konsantrasyonlarının belirlenmesi, fizyolojik ve mantarsal bozulmalar, meyve kabuk ve et rengi, meyve eti sertliği, suda çözünebilir toplam kuru madde (SÇKM) miktarı, titre edilebilir asit (TEA) miktarı, meyve suyu pH değeri, SÇKM/TEA oranı, C vitamini miktarı ve tat (1‒9) puanlaması analizleri yapılmıştır. Kontrol ve MAP torbalarda depolanan kivilere ait meyvelerin her yinelemesindeki raf ömürlerinin belirlenmesi için, meyveler 20 oC'de %70 (±5,0) oransal nemde 7 gün süreyle bekletilmiş ve analizler tekrarlanmıştır. Bulgularımıza göre, tüm kalite parametreleri birlikte değerlendirildiğinde; MAP uygulanan 'Hayward' kivi çeşidi meyvelerin kalitelerinden bir şey kaybetmeden 0 C sıcaklık ve %90 oransal nem koşullarında 6 ay başarıyla muhafaza edilebileceği saptanmıştır. Kontrol meyvelerinin ise 0 C sıcaklık ve %90 oransal nem koşullarında 4 ay başarıyla depolanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, effects on the quality in 'Hayward' kiwifruit variety grown in Mersin and performance of this variety were determined in modified atmosphere and cold storage. As the material in this study, 'Hayward' kiwifruit variety grown in Mersin was used. Kontrol and modified atmosphere packaging (MAP) after stored at 0±0,5 C and %90±5 relative humidity for 6 months in cold stores and were analyzed every month. In addition to kiwifruits werekept at 20ºC and 70±5 % relative humidity for 7 days and were analyzed. The weight loss, appearance (1‒5), CO2 and O2 concentrations in the bag, incidence of physiological disorders and fungal decay, fruit skin and flesh color, fruit flesh firmness, total soluble solid content (TSS), titratable acidity (TA), TSS/TA rate, juicepH value, vitamin C content and taste (1‒9) were determined during storage and shelf life. Based on our findings, when all quality parameters are assessed together, MAP 'Hayward' kiwifruitfruits can be successfully stored for 6 months under 0 C temperature and 90% relative humidity conditions without losing their quality. Control fruits can be stored for 4 months under 0 C temperature and 90% relative humidity conditions.