Kıvam koruma performansı açısından kalsiyum alüminat çimentosunun akışkanlaştırıcı kimyasal katkılarla uyumunun incelenmesi
Investigation of compatibility of calcium aluminate cement with plasticizing chemical admixtures from the view point of consistency retainig performance
  1. Tez No: 600361
  2. Yazar: ŞEBNEM ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE TOSUN FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kalsiyum alüminat çimentosu; normal Portland çimentosuna kıyasla hızlı dayanım kazanma, aşınma direnci, yüksek sıcaklıklara karşı direnç, kimyasal, biyolojik etmenlere dayanım ve asit dayanımı gibi üstün özelliklere sahiptir. Yaygın olarak kullanılmamasının en önemli nedenlerinden birisi geçirdiği dönüşüm reaksiyonlarıdır. Ancak literatürde belirtildiği gibi, su/çimento oranı 0,4'ün altındaki değerlere indirilirse dönüşüm reaksiyonlarının zararlı etkilerinin önüne büyük ölçüde geçilmektedir. Bununla birlikte, düşük su/çimento oranlarının kullanılması ile kıvam ve kıvam koruma problemleriyle karşılaşılabilir. Bu problemlerin önüne geçmek adına, kalsiyum alüminat çimentosunun süperakışkanlaştırıcı katkılarla birlikte kullanılması gerekir. Tez kapsamında, farklı polikarboksilat bazlı süperakışkanlaştırıcı katkıların kalsiyum alüminat çimentosunun kıvam ve kıvam koruma performansına etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak, katkılı ve katkısız çimento hamurlarına kıvam testi uygulanmıştır. Reometrede çalışmaya uygun kıvamdaki çimento hamurlarına uygulanan akma protokolü, zamana bağlı olarak, su ile çimento karıştıktan hemen sonra ve ardından 30 dakika, 60 dakika ve 90 dakika sonunda tekrarlanmıştır. Deneyler sonucunda, katkısız halde reometrede çalışılamayacak kadar kuru kıvamda olan su/çimento oranlarında, polikarboksilat bazlı süperakışkanlaştırıcı katkı kullanımıyla çalışılabilir bir kıvam elde edildiği ve bu kıvamın uzun süre korunduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Calcium aluminate cement has superior properties such as fast strength gain, abrasion resistance, resistance to high temperatures and chemical, biological and acid resistance compared to ordinary Portland cement. One of the most important reasons why it is not widely used is its conversion reactions. However, as mentioned in the literature, the harmful effects of conversion reactions are highly prevented with water/cement ratios below 0.4. Nevertheless, utilisation of low water/cement ratios results in both consistency and consistency retaining problems. In order to avoid these problems, calcium aluminate cement should be used with superplasticizer admixtures. In this study, the effects of different polycarboxylate based superplasticizer admixtures on the consistency and consistency retention performance of calcium aluminate cement were investigated. In this context, firstly, consistency test was applied to cement paste with and without admixtures. The flow protocol applied to the cement paste which is suitable for working in rheometer, depending on the time, immediately after mixing the cement with water and then at the end of 30 minutes, 60 minutes and 90 minutes. As a result of the experiments, it was revealed that a workable consistency was obtained by using polycarboxylate based superplasticizer admixtures at water/cement ratios which were too dry to be able to work in the rheometer without admixtures and this consistency was maintained for a long time.