İnternet üzerinden satışı konu edinen sözleşmelerin belirleyici özellikleri
Defining characteristic attributes of contracts according to internet sales
- Tez No: 600372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SAMİ AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan“İnternet Üzerinden Satışı Konu Edinen Sözleşmelerin Belirleyici Özellikleri”adlı bu çalışma, internet üzerinden özellikle web siteleri vasıtası ile kurulan satış sözleşmelerinde taraflar arasında mevcut olan ve satışı konu edinen sözleşmelerin tipe ilişkin özelliklerini, satışı konu edinen sözleşmelerin en belirgin türü olan elektronik satış sözleşmelerini ve internet üzerinden satışı konu edinen sözleşmelerde tüketiciyi koruyan düzenlemeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada elektronik satış sözleşmelerinin kurulması bakımından yaygın olarak kullanılan web sitelerinden örnekler gösterilmiş ve ilgili bölümlerde konu Yargıtay kararları ile desteklenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, internet ve elektronik ticaret kavramları açıklandıktan sonra elektronik sözleşmeler, elektronik sözleşmelerin özellikleri, çeşitleri ve elektronik sözleşmelerin uluslararası ve ulusal mevzuattaki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde, internet üzerinden satışı konu edinen sözleşmelerin tarafları, aracı hizmet sağlayıcı ve hizmet sağlayıcı kavramları hakkında bilgi verilmiş ve taraflar arasındaki sözleşmelerin tipe ilişkin özellikleri her biri bakımından ayrı ayrı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bölümde ayrıca internet üzerinden satışı konu edinen sözleşmelerin en yaygın olan türü olan elektronik satış sözleşmeleri, bu sözleşmelerin kurulması, icap ve kabul beyanları, sözleşmenin kurulduğu an, hüküm ve sonuçlarını doğurduğu an, sözleşmenin ifası ve şekli konusunda açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, internet üzerinden kurulan satış sözleşmelerinin genellikle mesafeli sözleşmeler olması ve tüketiciler ile akdedilmesi nedeniyle, tüketici kavramından bahsedildikten sonra“İnternet Üzerinden Satışı Konu Edinen Sözleşmelerde Tüketiciyi Koruyan Düzenlemeler”başlığı altında tüketiciyi bilgilendirme yükümlülüğü, tüketicinin cayma hakkı ve tüketiciyi koruyucu diğer düzenlemeler inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Defining Characteristics Attributes of Contracts According to Internet Sales”, prepared as a master's thesis, aims to examine the legal characteristics of the contracts that exist between the parties in sales contracts established on the internet, especially through web sites, electronic sales contracts which are the most prominent types of sales contracts and the regulations that protect consumers in the internet sales contracts. In the study, examples of the commonly used web sites in terms of establishing electronic sales contracts are given and in the relevant sections the subject is supported by the Supreme Court decisions. In the first part of the study which consists of three sections, the concepts of internet and electronic commerce have been explained and electronic contracts, characteristics of electronic contracts, types of electronic contracts and the place of electronic contracts in international and national legislation are examined. In the second part, information about the parties of the contracts dealing with the internet, intermediary service provider and service provider concepts are given and the type-related characteristics of the agreements between the parties are determined separately for each of them. In addition, electronic sales contracts, which are the most common types of contracts dealing with internet sales, the establishment of these contracts, offer and acceptance, the moment the contract is established, the moment when the contract has its effects and consequences and the form and performance of the contract, are explained in the section. In the third part, since the sales contracts established over the internet are usually distance contracts and concluded with the consumers, after mentioning the concept of the consumer, the obligation to inform the consumer, the right of withdrawal of the consumer and other regulations protecting the consumer are examined under the title of“Consumer Protection Regulations in Contracts According to Internet Sales”.