Prematüre bebeklerde intravenöz işlemler sırasında kullanılan iki farklı yöntemin ağrıya kardiyorespiratuar parametrelere ve konfora etkisi
The effect of two different methods used in intravenous procedures on pain, cardiorespiratory parameters and comfort in premature babies
  1. Tez No: 600443
  2. Yazar: ASLINUR TAŞKIN GÜZELYAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİYE AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
PREMATÜRE BEBEKLERDE İNTRAVENÖZ İŞLEMLER SIRASINDA KULLANILAN İKİ FARKLI YÖNTEMİN AĞRIYA, KARDİYORESPİRATUAR PARAMETRELERE VE KONFORA ETKİSİ Bu araştırma prematüre bebeklerde invaziv işlemler sırasında kullanılan anne sesiyle dinletilen ninninin ve pozisyonun ağrıya, kardiyorespiratuar parametrelere ve konfora etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma randomize kontrollü olarak deneysel bir çalışmadır. Örneklem sayısı power analizi ile hesaplanmıştır. Araştırma her bir gruba 10 prematüre yenidoğan olmak üzere 30 prematüre yenidoğan ile tamamlanmıştır. Araştırma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta Takip Formu, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği ve SNAP-PE II Skorlama Sistemi ile toplanmıştır. Çalışma verileri SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerde ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerleri, kesikli verilerde ise yüzde değerleri kullanılmıştır. Tanımlayıcı özelliklerden şuanki boy değişkeni dışında tüm tanımlayıcı özellikleri (cinsiyet, tanı, doğum şekli, doğum ağrılığı ve boyu, gestasyon haftası ve APGAR skoru) açısından gruplar homojendir. İnvaziv işlemlerde nabız ve oksijen değerleri açısından gruplar karşılaştırıldığında işlem sırasında ve işlemden hemen sonra kontrol ve pozisyon grubuna göre ninni grubundaki preamatüre yenidoğanların nabız değerlerinin daha düşük ve oksijen saturasyonu değerlerinin daha yüksek olduğu ve bu farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF TWO DIFFERENT METHODS USED IN INTRAVENOUS PROCEDURES ON PAIN, CARDIORESPIRATORY PARAMETERS AND COMFORT IN PREMATURE BABIES The aim of this study was to determine the effect of lullaby and position of mother voice used during invasive procedures on premature infants on pain, cardiorespiratory parameters and comfort. The study is a randomized controlled experimental study. The number of samples was calculated by power analysis. The study was completed with 30 premature newborns including 10 premature newborns to each group. Data were collected by using the Descriptive Information Form, Patient Follow-up Form, Newborn Comfort Behavior Scale, Newborn Baby Pain Scale and SNAP-PE II Scoring System. Data were analyzed using SPSS statistical package program. Mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were used in descriptive statistics and percentage values were used in discrete data. All descriptive characteristics (gender, diagnosis, mode of delivery, birth pain and height, gestational week, and APGAR score) were homogeneous except for the present variable. When the groups were compared in terms of pulse and oxygen values in the invasive procedures, it was found that the pulse values of the prematured newborns in the lullaby group were lower and the oxygen saturation values were higher than the control and position groups, and these differences were statistically significant (p0.05).