Akustik ve çevresel gürültü ölçüm sistemlerinin irdelenmesi - mevcutlara alternatif taşınabilir ve çok noktada ölçüm yapabilen bir modelin geliştirilmesi
Analysis of acoustic and environmental noise measurement systems - development of an alternative portable and multi point measurement model
  1. Tez No: 600501
  2. Yazar: KIVANÇ KURTYENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akustik ve çevresel gürültü ölçümleri, mimari akustik çalışmalarda ve tasarımlarda belirleyici bir teknik etken olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda çevresel gürültünün yol açtığı insan sağlığı ve psikolojisine olumsuz etkenleri önlemede gürültü ölçümü yapılması ana belirleyici olarak kabul edilmektedir. Akustik ve çevresel gürültü, mimari akustik çalışmalarda, eğlence yerlerinden kaynaklanan vb. çevresel gürültülerin ölçülmesinde kullanılan ölçüm teknikleri mobilite, ölçümün çok noktalı hale getirilirken standart koşulların korunabilmesi ve sürdürülebilmesi için mevcut şartların değiştirilmeden sürekliliğinin sağlanması konusunda gelişimlere açık yapıdadır. Bu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi'nce desteklenen ve öğretim üyesi Dr. Serhat Durmaz tarafından yürütülen 2018.KB.FEN.014 nolu Bilimsel Araştırma Projesi kapsamındaki veriler ışığında hazırlanmış, gerçek zamanlı ve çok noktalı mobil ölçüm modellemesinin gerçekleştirilebilmesi için, mevcut gürültü ölçümleme sistemleri incelenmiştir. Mevcut gürültü ölçümleme sistemlerine alternatif bir ölçümleme modellemesinin geliştirilebilmesi için yazılım tabanlı bir çalışma yapılmış, mevcut ölçüm sistemlerine alternatif çok noktalı ve mobil bir ölçüm sistemi modellemesi oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acoustical and environmental noise measurements are considered as a determining factor in architectural acoustic studies and designs. At the same time, noise measurement is considered as the main determinant to prevent negative effects on human health and psychology caused by environmental noise. The measurement techniques of acoustical and environmental noise are open to improvements about multi channel measuring mobile systems with confirming the international sound level measurement standarts. Furthermore, It is also open to development in measurement techniques for architectural acoustic studies and for the prevention of noise from entertainment venues. Also, In this article, manufactured noise measurement systems are analyzed to perform real time and multifunctional mobile measurement modeling which manufactured in international sound measurement standarts. As a result of these studies, it is aimed to develop an alternative multi channel mobile sound level meter modeling to manufactured noise metering systems.