Benlik farklılaşması, algılanan stres düzeyi ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self differentiation, perceived stress level and psychological strength
- Tez No: 600718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı benlik farklılaşması, algılanan stres düzeyi ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu değişkenler ile bireyin farklı demografik bilgileri mukayese edilecek ve farklılaşma olup olmadığı incelenecektir. 423 kişinin dahil edildiği araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerde normal dağılım gösteren parametrelerin karşılaştırmalarında Varyans analizi ve iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test, kullanılmıştır. Niceliksel veriler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Niceliksel veriler arasındaki etkinin incelenmesi için Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların benliğin ayrımlaşması ölçeğinden ve alt boyutundan aldıkları puanların birlikte algılanan stres puanlarını ve psikolojik sağlamlıklarını yordama düzeyleri test edildiğinde duygusal tepkisellik, duygusal kesinti ve ben pozisyonu alt boyutundan alınan puanların, algılanan stres düzeyinin ve psikolojik sağlamlılık düzeylerinin anlamlı yordayıcıları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between self differentiation, perceived stress level and psychological stability. These variables will be compared with the individual's demographic information and whether there is differentiation will be examined. The model of the study, which included 423 individuals, was the relational screening model. Personal Information Form, Psychological Robustness Scale, Perceived Stress Scale and Self-Discrimination Scale were used to collect data. SPSS 16.0 program was used for statistical analysis. The suitability of the parameters to normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov test. Variance analysis was used for the comparison of the normally distributed parameters in the quantitative data and Student's t test was used for comparisons between the two groups. Pearson Correlation Analysis was used to investigate the relationship between quantitative data. Multiple Regression Analysis was used to examine the effect between quantitative data. As a result of the study, when the scores of the participants self-discrimination scale and sub-dimension predicted perceived stress scores and psychological robustness were tested, it was seen that the scores obtained from thesub-dimension of emotional responsiveness, emotional interruption and self-position were significant predictors of the perceived stres level and psychological stability.