Araçlarda makas sistemlerinin uzun ömür testine yönelik stant tasarımı ve prototip uygulaması
Design and prototype application of a test stand for long life testing of vehi̇cle leaf spring systems
  1. Tez No: 601261
  2. Yazar: CİHAN TOPAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAHADIR ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Makas sistemleri, otomotiv sektöründe özellikle ağır vasıta araçlar için kullanılan süspansiyon donanımlarıdır. Araçların maruz kaldığı çok farklı tür ve şiddetteki harici kuvvetleri zayıflatmak için kullanılırlar. Makas sistemlerinin seri üretimden önce yüksek hassasiyetli test stantları kullanılarak uzun ömür testlerine tabi tutulmaları gerekmektedir. Bu test stantları hassas ölçüm yapabilmelerinin yanı sıra değişik boyutta, değişik tipte, değişik malzemede ve değişik yüklerdeki makasların bağlanabileceği şekilde esnek bir yapıya da sahip olmalıdır. Bu tez çalışmasında, hidrolik bir sistem tarafından üretilen farklı tür ve şiddetteki harici kuvvetleri makas sistemine uygulayan hassas bir test standı tasarlanmıştır. Bu test standı hidrolik sistemin yanı sıra bu hidrolik sistemi kontrol eden bir elektrik ünitesini de içermektedir. Tasarlanmış olan bu elektrik ünitesi sayesinde hidrolik sistem ürettiği farklı kuvvetleri istenilen periyotlarda uygulayabilecek şekilde kontrol edilebilmektedir. Ayrıca, her türlü makas tipine yönelik esnek bir test sistemi geliştirebilmek amacıyla sistemin ana gövdesi çok sayıda delik içerecek şekilde tasarlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında tasarlanmış olan test standı ile makas sistemlerinin dayanımları, kullanım ömürleri, gerinimleri ve sehim hesaplamaları yüksek hassasiyetli bir şekilde test edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Leaf spring systems are the suspension equipments especially used for heavy vehicles in automotive sector. They are used to attenuate external forces of very different types and intensity to which vehicles are exposed. Leaf spring systems have to be subjected to long life tests using high precision test stands before mass production. In addition to the ability of precise measurement, these test stands should also have a flexible structure that allows the leaf springs of different sizes, different types, different materials and different loads to be connected. In this thesis a precision test stand is designed in order to apply external forces of different types and strengths produced by a hydraulic system to the leaf spring system. In addition to a hydraulic unit this test stand also includes an electrical unit that controls this hydraulic unit. By means of this electrical unit, the hydraulic system can be controlled so as to produce and apply different forces in desired periods. In addition, the main body of the system is designed so as to contain a plurality of holes in order to develop a flexible test system for all types of leaf springs. By means of the test stand designed in this thesis, the strength, service life, strain and deflection calculations of the leaf spring systems will able to be tested with high precision.