Anahtarlamalı relüktans motorlarda kutup sayısı degişiminin çalışma parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of pole number change on operating parameters in switched reluctance motors
  1. Tez No: 601282
  2. Yazar: BEKİR GEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİBE FÜSUN OYMAN SERTELLER, PROF. DR. MURAT DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, elektrik motorlarının en eski üyelerinden biri olan Anahtarlamalı Relüktans Motor (ARM) ların kutup sayısı degişiminin çalışma parametrelerine etkisininin detaylı incelenmesi, motorun günümüze kadar olan gelişimini ve gelecekte yapılabilecek çalışmaların belirlenmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Elektrik makinalarının kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde, sürücü sistemlerindeki kısıtlı imkânlardan dolayı beklenen gelişimi ve kullanımı gösteremeyen ARM ler, son 20 yılda yarı iletken teknolojisinin hızlı gelişimi sayesinde farklı sürücü kontrol sistemleri ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojik gelişmeler sonucunda hem endüstriyel, hem de akademik alanda tercih edilen ve gün geçtikçe popülerliği daha da artan bir motor haline gelmiştir. ARM üzerinde yapılan araştırma çalışmalarının çoğu sürücü kontrol sistemlerini geliştirirken, motor sisteminde oluşan dezavantajları da azaltmayı amaçlamaktadır. Bu dezavantajların en önemlisi ise motorun yüksek tork dalgalanmaları ve gürültüsüdür. Bu çalışmada da endüstride yaygın olarak kullanılan 6/4 (6:stator kutup sayısı, 4:rotor kutup sayısı) ARM , 8/6 ARM ve 10/8 ARM'lerin hız, endüklenen tork, akım ve akı değerleri, MATLAB Simulink ve ANSYS/Maxwell Programları aracılığı ile karşılaştırmalı olarak araştırılmış olup, kutup sayısı degişiminin çalışma parametrelerine etkisi detaylıca, görsel olarak da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focus on a detailed investigation of all the parameters of the Switched Reluctance Motor (SRM) that is one of the oldest members of the electric motors. SRMs which could not show the expected development due to the limited opportunities in the drive systems when it was first used, started to use different drive and control systems with the development of semiconductor technology in the last 20 years. As a result of these developments, it has become a preferred motor in both industrial and academic fields and its popularity is increasing day by day. Most of these studies aim to improve advantages of the SRMs and reduce the disadvantages of the SRMs. The most important of these disadvantages are the high torque ripples and noise of the motor. In this study, we compared the most popular and identical (with regard to motor size, power supplied, regulation, converters as per phase and load) Switched Reluctance Motors named as 6/4(6:number of stator poles,4:number of rotor poles) SRM, 8/6 SRM and 10/8 SRM, according to; motor speed, induced torque, current and flux values are examined in MATLAB Simulink and ANSYS/Maxwell Programs and the simulation results of the motor characteristics are compared and evaluated. The effect of poles number differences of SRMs on working parameters was investigated and visualized.