Sosyal medyada narsisizm ve linç kültürü
Narcissism and lynch in social media
  1. Tez No: 602023
  2. Yazar: CANAY AKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada sosyal medyada linç olgusu ve narsisizm bağlantısı ele alınmıştır. Narsisizm bugün kitlesel bir durumdur. Sosyal medya ise bu durumu yeniden üretmektedir. Bu bağlamda kitleselleşmiş narsisizmde çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Sosyal medyanın narsisizmi tetiklemesi ile tetiklenen narsisizm de şiddet söylemini üretmektedir. Şiddet söyleminin olgusal karşılığı olan linç ise sosyal medyada yerini bugün nefret söylemi içeriği ile almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Sosyal medya ve kitleselleşme ele alınmıştır. Kitleselleşme tarihi süreci ve kitle kültürünün belirgin özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise narsisizm ve linç olgusu ele alınmıştır. Narsisizm psikolojik sorun olarak ve kitlesel narsisizm olarak iki başlıkta açıklanmıştır. Bu bölümde narsisim ele alınırken linç olgusuna sebep verdiği öngörülen narsisizm özelliklerinden yararlanılmıştır. İkinci bölümde linç olgusu ele alınırken nefret söylemi ve söylemin sebepleri de açıklanmıştır. Nefret söylemi; önyargı, ayrımcılık (ego ayırır), özdeşleşme (kendi gibi görmek istiyor), hoşgörüsüzlük ve dayatma kavramları ile ele alınmış ve sebepleri olarak görülmüştür. Bu kavramların narsisizmde de görüldüğü düşünülerek konunun bütünlüğüne varılması amaçlanmıştır. Kitle psikolojisinde görülen bazı özellikler yine linç olgusu bölümünde ele alınmıştır. Kitle psikolojisinde kitleyi linçe yönelttiği düşünülen faktörlerden en önemlileri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sosyal medyadan altı linç örneği nitel içerik analizi ve eleştirel söylem analizi yöntemi ile çözümlenmiş ve sosyal medyada takipçi söylemlerindeki linç unsurları ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal medyada narsisizmin nefret söylemine ve dolayısıyla linçe dönüşen süreci olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of lynching and narcissism in social media is discussed. Narcissism is a mass situation today. Social media reproduces this situation. In this context, the mass narcissism constitutes an important part of the study.Narcissism that triggered by social media triggering narcissism also produces discourse of violence. Lynch, which is the factual counterpart of violence discourse, takes its place in social media with the content of hate discourse today. In the first part of the study, social media and massization are discussed. The history of massification and the prominent features of mass culture are explained. In the second part, narcissism and lynch phenomenon is discussed. Narcissism is described in two topics,as a psychological problem and as a mass narcissism. In this section, narcissism is discussed that are predicted to cause lynch phenomenon have been used while dealing with narcissism. In the second part, while discussing the lynch phenomenon, hate discourse and its reasons are explained. Hate discourse; prejudice, discrimination (separates ego), identification (see it as its own), intolerance and imposition have been handled and seen as the reasons. Considering that these concepts are also seen in narcissism, it is aimed to reach the integrity of the subject. Some features seen in mass psychology are also discussed in the lynch case section.The most important factors that are thought to lead the mass to lynch are explained in the psychology of masses. In the third part, six lynch samples from social media were analyzed by qualitative content analysis and critical discourse analysis method and lynching elements in follower discourse in social media were discussed. As a result of the research, it was understood that narcissism in social media is a process that turned into hate discourse and lynch.