İdare hukuku açısından elektrik iletim hizmeti
Electric transmission service i̇n terms of administrative law
- Tez No: 602134
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamızda öncelikle elektrik iletim hizmeti kavramı ele alınarak, elektrik kavramının ne olduğuna ilişkin görüşlere yer verilmiştir. Elektrik kavramının açıklanmasından sonra elektrik hizmetlerinin neler olduğu anlatılmış ve çalışma konumuz olan elektrik iletim hizmetinin gelişim sürecine değinilmiştir. Ülkemizde elektrik iletim hizmetine ilişkin hukuki kaynaklara yer verilmiş, bu hizmeti yürütülmesindeki ulusal ve uluslararası kaynaklar açıklanmış olup; elektrik iletim hizmetinin hukuki niteliği, unsurları, ilkeleri ve özellikleri ayrıca incelenmiş ve elektrik iletim hizmetinin gördürülmesinde ülkemizde uygulanan diğer usullerde incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise elektrik iletim hizmetini ülkemizde yürüten TEİAŞ'ın elektrik sektöründeki hukuki konumu, organları ve personeli incelenmiş olup, TEİAŞ'ın elektrik sektöründe iletim faaliyetini yürütmesinden kaynaklı olarak hak ve sorumlulukları açıklanmış olup; TEİAŞ'in regülatör kurum olan EPDK ile arasındaki hukuki ilişki incelenmiş olup, TEİAŞ'ın tekel niteliğinin kaldırılmasının mümkün olup olmadığına ilişkin dünyadaki ve doktrindeki görüşler ışığında görüşlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, firstly by considering the concept of electricity transmission service, the views are expressed about what the concept of electricity is. After the introduction of the concept of electricity, it's been told what the services of electricity are and mentioned about development process of the electricity transmission service that is the subject of our study. The legal resources related to electricity transmission service in our country have been included; the national and international resources in the execution of this service have been explained. It is examined in terms of the legal quality, elements, principles and features of the electricity service and it is examined in other procedures in our country where the electricity service is provided. The second part of our study is examined in terms of the legal position, organs and personnel of TEİAŞ, which conducts electricity transmission service in our country, are examined; the rights and responsibilities of TEİAŞ due to conducting transmission activity in electricity sector are explained. The legal relationship between TEİAŞ and EPDK, which is the regulator, is examined. In the last section of our study; our views are given in the light of the opinions in the world and in the doctrine about whether it is possible to abolish the monopoly quality of TEİAŞ.