Osmanlı'dan cumhuriyet'e Türk sineması ve tarih (1918-1950)
Turkish cinema and history from Ottoman to republic (1918-1950)
- Tez No: 602215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, İletişim Bilimleri, History, History of Turkish Revolution, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türk sineması bugün yüz yıldan fazla bir süreyi geride bırakmıştır. Sinema yönetmenleri ellerindeki senaryoyu kendi zihninde canlandırarak, kendi bakış açısıyla beyaz perdeye aktarır. Tarihçinin yaptığı iş de bir nevi bir sinema yönetmenin yaptığı iş gibidir. O da geçmişteki olayları kendi zihinsel süzgecinden geçirerek, yeniden kurarak yazıya aktarır. Osmanlı'nın son dönemlerinde başlayan sinema dergiciliği Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. Sinemanın Osmanlı Devleti'nde gelişmesinde ve halkın ilgisini çekmesinde sinema içerikli süreli yayınların oldukça önemli bir yeri vardır. Tezimiz Türkiye'de sinema dergiciliğini ve Türk sinemasındaki tarih yaklaşımını temel almaktadır. Çalışmamızda, 1918 yılındaki ilk tarihî film denemesi olan Alemdar Mustafa Paşa adlı filmden başlayarak 1950'ye kadar çekilen tarih içerikli filmler dönemin sinema içerikli süreli yayınlarında ele alınışlarına göre incelenmiştir. Giriş bölümünde, sinema kavramı üzerinde durularak, sinemanın tarihine kısaca değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde sinema-tarih ilişkisi verilmiştir. Birinci bölümde Türkiye'de sinemanın gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde genel olarak basın hayatının gelişimi ve bunun içinde de sinema ile ilgili süreli yayınlarında -özellikle sinema dergilerinde- sinemanın yer alışının seyri kronolojik bir şekilde ele alınmıştır. Tezimizin asıl konusu üçüncü bölümde ele alınmıştır. Bu bölümde Türkiye'de sinema ile ilgili süreli yayınların, özellikle sinema dergilerinin ışığında Türk sinemasında tarih içerikli filmler değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde çalışmanın genel bir değerlendirilmesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish cinema has not left behind more than a hundred years. The film directors bring their own viewpoint to the big screen by visualizing the scenario they have in their own mind. Making the historian a kind of work. He/she passes the events going through his own mental filter, reconstructs them into writing. The cinema journalism started in the late Ottoman period and continued during the Republican period. Through cinema magazines, cinema began to develop in the Ottoman Empire and attracted public attention. Our thesis is based on the approach in journalism history of cinema in Turkey and Turkish cinema. In our study, starting with the film Alemdar Mustafa Paşa, the first historical film essay in 1918, the films with historical content, which were shot up to 1950, were analysed according to their coverage in the periodicals of the period. In the introductory part, the history of cinema is briefly mentioned by emphasizing the concept of cinema. In this section, the relationship between cinema and history is given. Development of cinema in Turkey was discussed in the first chapter. In the second part, the development of press life in general and the course of cinema in its periodicals, especially in cinema magazines, are discussed in a narrative of history. The main topic of our thesis is discussed in the third chapter. This section experienced in Turkey in the context of political developments and cultural changes related to cinema of periodicals, especially in light of the film magazine content is reviewed films in Turkish cinema history. A general result of the finalized study was given.