İbn Sînâ'da beşerî nefislerin meâdı
The famous of human nefis in Ibn Sînâ
  1. Tez No: 602259
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İslam düşüncesinde ve felsefesinde nefs ve nefsin durumları önemli bir inceleme ya da tartışma konusudur. Özellikle İbn Sînâ'nın düşünce dünyasında nefsin durumu büyük bir yere sahiptir. Eserlerinde nefsi her yönüyle inceleyip ve onu kavramlarla açıklamaya çalışması ve yorumlaması konuya ne kadar değer verdiğini açıkça gösterir. İbn Sînâ nefsin tanımını yaptıktan sonra onu başlıklara ayırarak inceler. Bu başlıklardan biriside“beşerî nefis”ve onun mahiyetidir. Beşerî nefis yani insan nefsi konusu içinde de bazı dikkat çekilmesi gereken mevzular olduğunu belirtir. Nereden geliyoruz? Niçin geldik? Dönüşümüz nereyedir? Durumumuz ne olacak? gibi sorular temelde bu konuları ilgilendiren sorulardır. Ahiret hayatının varlığı konusunda tereddütte olanları eleştiren İbn Sînâ Dönüşümüz nereyedir? Durumumuz ne olacak? sorularının cevabını ararken“Meâd”kavramının tanımını yapar ve sonrasında farklı yönleriyle açıklamalar yapar. Kendisinden sonra tartışma konusu olan ''Cismanî Haşir'' meselesine değinerek tenasüh hakkındaki görüşlerini de belirtir. Bu süreçte Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle ve onların tevilleri ile İbn Sînâ kendi görüşlerini destekler. İbn Sînâ'dan sonra gelen Filozoflar ve Kelâm âlimleri bazı yönleriyle görüşlerini desteklemiş olsalar da bazı konularda da farklı düşündüklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Human soul and it's status are on important subject of scruting and argument in İslamic thought. Especially, Human soul takes on important place in İbn Sînâ's World of thought. In his Works, examining all aspects of human soul and trying to explain itwith concepts and interprotation clearly shows that the valve of the subject. After İbn-i Sînâ de fine s the human soul and the examines it by separating the headings. One of the headings is“human soul”and it's quality. He states that some of the issues that need attention in the subject of human soul questions that concern these issues such as“Where we come from?”,“What we come?”,“Where is our return?”,“What about our situation?”İbn Sînâ criticizes those who are vasillating about life after death. When he searches for answer of“Where is our return?”“What about our situation?”, he defines the concept of“eschatology”and then he makes explanations with different directions. After that, he touches on the subject of“resurrection”which was the subject of discussion after him, also he refers to the views on rebirth. In this process, He supports his views with verses from Qur'an and their interpretation. The philosophers and theologions who come after İbn Sînâ supported his views with some aspects, but stated that they thought differently in some subjects.