Osmanlı'da bir muhalefet hareketi olarak XVI. Yüzyıl'da Kızılbaşlar
Qizilbashs as an opposition movement i̇n the XVI Century Ottoman Empire
  1. Tez No: 602283
  2. Yazar: DUYGU TÜRÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ADIYEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türklerin İslamlaşma süreci ile başlayan ve yoğun bir nüfus hareketliliğine maruz kalan Anadolu coğrafyası, yüzyıllar boyunca hiç durulmamıştır. Bu coğrafyada ortaya çıkan ve Osmanlı Devleti'nin hem dini hem siyasi hem de sosyo-ekonomik yapısında derin etkiler yaratan meselelerden biri tezimizde irdelemeye çalışacağımız Kızılbaşılık mevzuudur. Kızılbaşılık meselesi her ne kadar inanç ve mezhep farklılığı kapsamında yaşanmış gibi görülse de, bundan ibaret olmadığı aşikârdır. Söz konusu çalışmamızın problematiği Kızılbaşılık meselesinin Osmanlı Devleti içindeki dengeyi ne ölçüde değiştirdiği ve bu sürecin Osmanlı Devleti'nin politikasına nasıl yansıdığı meselesidir. Bu bağlamda Kızılbaşılık kimliğinin ortaya çıkışı, XVI. yüzyılda kızılbaşlarının iktidarla olan münasebetleri ve Osmanlı Devleti'nin bu topluluklara bakış açısı irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Anatolian geography have never been settled throughout the centuries beginning with the process of Islamization of the Turks and exposing the intense population mobility. One of the issues that emerge in this geography and which has profound effects on both the religious, political and socio-economic structure of the Ottoman Empire is the Qizilbash issue that we will try to examine in our thesis. Although the issue of Qizilbash seems to have taken place within the scope of belief and sectarian differences, this is more than that. The problematic of our study is the extent to which the Qizilbash issue changed the balance within the Ottoman Empire and how this process was reflected in the policy of the Ottoman Empire. In this context, this study will try to examine the emergence of the Qizilbash identity, the relationship of the Qizilbashs with the power in the sixteenth century and the Ottoman Empire's perspective on these communities. In doing so, it aims to shed some lights on the the complex and intertwined aspects of the issue by using archival documents and contemporary sources.