Vilayat-ı Selase'de Meclis-i Mebusan seçimleri (1908- 1912)
Meclis-i Mebusan elections İn The Vilayat-ı Selase (1908- 1912)
- Tez No: 602334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Seçim çağdaş demokratik rejimlerde yöneticilerin belirlenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Türk Demokrasi Tarihi için seçimlerin kökeni Tanzimat Dönemine kadar inmektedir. İlk seçim uygulamaları yerel yönetimlerin oluşturulması için uygulanırken I. Meşrutiyet dönemi ile yasama organı olan Meclis-i Mebusan'ın oluşturulması için uygulanmıştır. Ancak bu ilk deneme kısa süreli olmuştur. 1908 yılında İttihat Ve Terakkinin çabaları ile Meşrutiyet'in yeniden ilan edilmesi ile Osmanlı Devleti genelinde hürriyet ve özgürlük ortamı hakim olmuştur. Birçok ideolojik fikir ve görüş dile getirilmeye başlanmış ve muhalefet partileri kurulmuştur. 1908 Seçimleri farklı siyasi partilerin yarıştığı ilk seçim deneyimi olarak Türk Siyasi Tarihine girmiştir. Birçok etnik unsurun yaşadığı Osmanlı Devleti'nin bugün ki Türkiye sınırları dışarısında bulunan Kosova, Selanik ve Manastır Vilayetleri Meşruti yönetime geçilmesinde önemli rol oynamıştır. İttihat ve Terakki Cemiyetinin iyi bir örgütlenme sağladığı bu bölgede 1908 ve 1912 Seçimlerinin uygulanması ve sonuçları ile seçilen Mebusların Meclis-i Mebusan'da izledikleri politikalar çalışmamızın konusunu teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Election is a method used to identify administrators in contemporary democratic regimes.The origin of the elections fort the history of Turkish Democracy goes back to the period of Tanzimat.The first election practices were applied for the establishment of local governments while the first Constitutional Period and the legislative assembly for the establishment of deputies were applied.However,this first trial has been short-lived. In 1908,with the re-proclamation of constitutionalism through the efforts of Committee of Union and Progress,the atmosphere of freedom and independence prevailed throughout the Ottoman Empire.Many ideological ideas and opinions began to be expressed and opposition parties were established.The 1908 elections passed into Turkish Political History as the first election experience in which different political parties competed. Inhabited by many ethnic groups,Ottoman Turkey,outside the boundaries of the state,Kosovo,Salonika and Manastery provinceshave played a significant role in the transition to a constitutional monarchy.The subject of our study is the implementation of the 1908 and 1912 elections and the results,the policies followed by the deputies of the elected deputies