Türkiye Yazarlar Birliği tarihi (1978-2019)
History of the Writers' Union of Turkey (1978-2019)
- Tez No: 602445
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türk kültür tarihi araştırmalarında, kurum, kuruluş, dernek, vakıf vb. oluşumların araştırılması, Türk kültür tarihinin aydınlatılmasında önemli rol oynamaktadır. Zira bu tür oluşumlar bizzat kültürün içinde doğmuştur, dolayısıyla kültürün bir yansımasıdır. Bu oluşumların yapmış oldukları faaliyetler, geçmişten günümüze yapılmış olan kültürel ve edebi faaliyetlerin anlaşılarak bir disiplin halinde incelenmesine yardımcı olmaktadır. 1978 de kurulan Türkiye Yazarlar Birliği de bu kapsamda, kendisine bir felsefe oluşturarak, Türk kültür tarihi açısından önemli olan olgu ve olayları temel alıp, kırk yıl boyunca faaliyetler yürütmüştür. Bu faaliyetleri, kendisinin belirlediği amaçlar doğrultusunda gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla, Türkiye Yazarlar Birliği tarihinin araştırılması, geçmişte yapılan edebi ve sanatsal faaliyetlerin anlaşılması ve kavranması açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkish cultural history research, institutions, organizations, associations, foundations etc. the investigation of the formations plays an important role in elucidating the history of Turkish Culture. Because these formations were born in the culture itself, they are therefore a reflection of the culture. The activities of these formations help to understand cultural and literary activities from the past to the present and to study them as a discipline. In this context, the Writers ' Union of Turkey, founded in 1978, has proven itself to be a philosophy based on facts and events important to Turkish cultural history and has been operating for forty years. He carried out these activities in accordance with the goals he set. Therefore, the study of the history of the Writers Union of Turkey is of great importance in terms of understanding and understanding the literary and artistic activities of the past.