Chlamydia pneumoniae (TWAR) infeksiyonu ile koroner arter hastalığı ve kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 60257
  2. Yazar: HÜLYA ILIKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
61 ÖZET Çalışmamız 1 Kasım 1996 - 28 Şubat 1997 tarihleri arasında ŞEH, KYBÜ'de yatan 184 hastadan, akut miyokard infarktüsü ve unstable angina pektoris tanıları ile uyumlu 33 hasta ve koroner arter hastalığı olmayan 20 kontrol vakası alınarak yapılmıştır. Hastaların ve kontrollerin serumlarında Chlamydia pneumoniae IgA ve IgG antikor titrasyonlarının pozitifliğine bakılmıştır. Sonuç olarak Chlamydia pneumoniae IgA antikorunun 1/100 titrasyonu koroner arter hastalarında kontrollerden anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Chlamydia pneumoniae IgG antikor titrasyonları da koroner arter hastalarında daha yüksek oranda pozitif olarak bulunurken, bu ilişki istatistiksel olarak anlamsız çıkmıştır. Yine Chlamydia pneumoniae antikorlarının cinsiyet ve hiperkolesterolemi hariç, diğer risk faktörlerinden bağımsız olduğu gösterilmiştir. İnflamasyon parametrelerinden CRP, fibrinojen ve lökosit sayımı ile Chlamydia pneumoniae arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Chlamydia pneumoniae seropozitifliği ile bu parametreler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY Objective - To investigate the relation between seropositivity to chronic infections with Chlamydia pneumoniae and both coronary heart disease and cardiovasculer risk factors. Design and setting - This was a case-control study. Patients with acute myocardial infarction and unstable angina pectoris were assessed by electrocardiography, cardiac enzymes and chest pain questionnaire. Controls who did not have any angina pectoris, whose history of coronary artery disease and electrocardiographies were normal, were chosen. Serum antibody levels to Chlamydia pneumoniae were measured, risk factor levels and inflamation parameters were determined. Subjects - 33 patients with coronary artery disease and 20 controls were choosen. Results - 17 (51.5 %) patients with coronary artery disease had increased IgA (1/100) titration in the microimmunofluorescence test with TWAR. This frequency was significantly higher than the controls. But although IgG antibody titrations were higher than the controls, they were not significantly higher. Chlamydia pneumoniae antibody titrations were not related with the other cardiovasküler risk factors except the gender and the hypercholesterolemia. Conclusion - Chlamydia pneumoniae infections are associated with coronary artery disease. These relations are not explained by a wide range of cardiovascular risk factors.