Smyrna/İzmir tarihi kent merkesinde Antikçağ'dan Osmanlı Dönemine ibadet mekan ve alanları
Smyrna/ i̇zmir in the old town center ancient period Ottoman Period place of worship and areas
- Tez No: 602705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Antik çağdan günümüze kadar kesintisiz yerleşim görmüş Smyrna, Pagos Dağı ve eteklerinden başlayarak yayılmıştır, genişlemiş ve gelişmiştir. Smyrna'nın kent planlaması ve mimarisindeki kusursuz işlenmesi, Roma İmparatorluğu tarafından verilen“Güzellik ve Büyüklükte Asia'nın Birincisi”ünvanı ile taçlandırılmıştır. Roma İmparatorluğunun bu tanımlaması, kentin itinalı planı ve mimarisindeki estetik güzelliği ifade etmek için kullandığı açıktır. Smyrna'nın doğal konumu inşa edilen yapılarla bir uyum içerisinde olmuştur. Ve bu uyum antik çağlardan günümüze kadar kente gelmiş birçok araştırmacı, seyyahlar ve bilim insanları tarafından betimlemeye değer görülmüştür. Bu betimlemelerden birinde, Pagos Dağı'ndan Smyrna'ya bakmak, Levant bölgeleri arasında en güzel manzara olduğundan bahsedilmiştir. Smyrna, Hellen ve Roma kentleri arasında topografik nedenlerden dolayı en az tanınmış olan kenttir. Günümüz ve ortaçağın modern kenti Smyrna, antik kentin üzerine inşa edilmiştir. Yeni kent kurulurken ihtiyaç duyulan taş ve kireç gibi yapı malzemeleri, var olan eski yapılardan temin edilmiştir. Bu yüzden yapılan çalışmadaki seyyahların betimlemeleri, Arkeolojik kazılardan elde edilen veriler, nümizmatik, epigrafik ve topografik incelemeler yol gösterici olmuştur. Birçok yapının kesin inşa tarihinin bilinmemesi ve günümüze kadar ulaşmış bilgilerin de antik mimari ile karşılaştırılamayacak oluşu sebebiyle, eldeki veriler ışığında genel tarihlendirmeler önerilmiştir. Yapılan araştırmalar, Smyrna'daki“dini yapılar”hakkında araştırılma yapılması ve zaman içerisinde kente yayılımını hakkında bilgilerin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Smyrna, seeing uninterrupted settlement from the antiquity to this day has been settled and developed on the Mount Pagos and its outskirts. The excellence of the city plan of Smyrna and its architecture has been awarded the title 'The first of Asia' during the reign of Roman Empire. This title is clearly meant to express the careful planning and the beauty of its architecture. Buildings in Smyrna is in harmony with the location of Smyrna and this harmony has been commented upon by researchers, travelers and scientists visiting the city. One of these comments mention that the view of Smyrna from Mount Pagos is the best scenery in the whole Levant. Smyrna is one of the least known cities among Greek and Roman cities due to its topography. Middle Age and modern city of Smyrna has been settled on top of the ancient city. Building materials, such as stone and lime, for the new city has been procured from the ancient buildings. Comments of the travellers, archaeological findings, numismatic, epigraphic and topographic info has been helpful for this study. Because the exact date of the construction of many buildings are not known and the remains of these buildings are not clear about their dates, general remarks have been made about many buildings based on the info at hand. This study is about the spread and development of religious buildings in Smyrna.