Bulanık mantık kullanılarak boğazı geçen deniz ve kara taşıtlarının egzoz emisyon değerlerinin geometrik ifadeleri ve gösterilimleri
Geometric forms and expressions of the exhaust emission values of the sea and land vehicles passing the strait by using fuzzy logic(MATLAB)
  1. Tez No: 602934
  2. Yazar: YASEMİN ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada kara ve deniz taşıtlarının çıkardıkları emisyon miktarlarının karşılaştırılması amacı ile Sirkeci-Harem hattında çalışan arabalı vapur seferleri göz önüne alınmıştır. Problem, gün içindeki farklılık gösteren doluluk oranları ve araç çeşitliliği sebebi ile bir Fuzzy problemi olarak ele alınmıştır. Bu amaçla çeşitli fuzzy üyelik fonksiyonları ile Mamdani tipindeki FIS (Fuzzy Inference System) kullanılmış ve gemilerin farklı kapasite ve araç durumlarına göre bu üyelik fonksiyonları şekillendirilmiştir. Ayrıca, arabalı vapuru kullanan araçların karayolunu kullanmaları durumunda çıkaracakları emisyon hesap edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Tahmini emisyon değerleri yüzeyler ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to compare between the emission amounts emitted from the land and sea vehicles, the ferryboats working between Sirkeci-Harem line are considered. Problem is taken as a Fuzzy problem because of the variety of vehicles and the different occupancy rates during the day. For this aim, Mamdani type FIS (Fuzzy Inference System) with various fuzzy memberships functions is used and these membership functions are shaped according to capacity of ferryboats and vehicle conditions. The results which emitted from the ferryboat and the vehichles when the vehicles carried by the ferryboat were using the motorway, are compared each other. Predicted emission values have been expressed with surfaces.