Değişmeli halkalarda bulanık sezgisel 2- yutan idealler
Intuitionistic fuzzy 2- absorbing ideals of commutative rings
  1. Tez No: 602986
  2. Yazar: SANEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bulanık kümeler teorisinin bir genişlemesi olan bulanık sezgisel kümeler ilk defa Atanassov tarafından açıklanmıştır. Bulanık sezgisel kümeler birçok araştırma alanında kullanılabilmektedir. Örneğin; kimya alanında, optimizasyon problemlerinin çözümünde, yer çekimi alanında, astronomi, sosyoloji ve biyoloji alanlarında, karar verme sürecinde ve tıbbi teşhis de kullanılmaktadır. Bu tezde, bulanık sezgisel kümeler ve 2- yutan idealler yardımıyla bulanık sezgisel 2- yutan idealler, bulanık sezgisel 2- yutan asalımsı idealler ve bulanık sezgisel 2- yutan yarıasalımsı idealler tanımlanarak, örnekler ve teoremlerle açıklanmıştır. Birinci bölümde literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde konuya hazırlık olması amacıyla bazı temel tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bulanık sezgisel 2- yutan idealler ifade edilmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde bulanık sezgisel 2- yutan asalımsı ideallere yer verilmiştir. Beşinci bölümde bulanık sezgisel 2- yutan yarıasalımsı idealler açıklanmıştır. Son olarak bu ideallerin özellikleri karşılaştırlmış ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intuitionistic fuzzy sets which are expansion of the theory of fuzzy sets are explained for the first time by Atanassov. Intuitionistic fuzzy sets are used various research fields such as chemistry, solution of optimization problems, gravitational field, astronomy, sociology, biology, process of decion making and medical diagnosis. In this thesis, intutionistic fuzzy 2- absorbing ideals are defined and examples, theorems are explained with the help of 2- absorbing ideals and intuitionistic fuzzy sets. In the first chapter, summary of literature is given. In the second chapter, some definitions are given for the purpose of preparation of main subject. In the third chapter, intuitionistic fuzzy 2- absorbing ideals are characterized and their examples are explained. In the fourth and fifth chapter, intuitionistic fuzzy 2- absorbing primary ideals and intuitionistic fuzzy 2- absorbing semiprimary ideals are described. As a result of this, these ideals are compared and some results are given.