Biyobozunur magnezyum alaşımlarından rahim içi araç üretimi
Biodegradable magnesium alloys for the intrauterine device production
  1. Tez No: 603007
  2. Yazar: EBRU KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Biotechnology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde çok farklı doğum kontrol yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat birçok insan uzun süreli kullanıma yönelik doğum kontrol yöntemi arayışındadır. Uzun süreli kullanıma uygun en etkili kadın doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesi Rahim İçi Araçlar (RİA)'lardır. Dünyadaki doğurgan kadınların yaklaşık %14'ü RİA kullanmaktadır ve ülkemizde de yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Magnezyumun gerek düşük yoğunluğu gerekse kemiğe yakın elastisite modülü sebebiyle ve biyobozunurluk özelliği ile birçok tıp alanında özellikle ortopedi alanında kullanımı mevcuttur. Fakat magnezyumun vücut içindeki korozyon hızı yüksektir ve bunun kontrolü de sınırlıdır. Yüksek bozunma hızı hasarlı doku iyileşmeden gerçekleşebildiği için olumsuz etkiler yaratabilmekte iken vücut içindeki korozyon hızının avantajlı olabileceği yerler bu tezin hedef aldığı bir konudur. Magnezyumun in-vitro deneyler yapılarak simüle edilmiş uterus sıvısı (simulated uterine fluid, SUF) içinde bozunma hızı irdelenmiş ve rahim içi araç üretiminde iskelet yapısı olarak kullanımı araştırılmıştır. Magnezyumun korozyon hızı hesaplanarak hastanın (kullanıcının) istediği süre boyunca doğum kontrol sağlanması ve daha sonra vücuttan bozunarak uzaklaşması amaçlanmıştır. Magnezyumun vücuda zararı olmaması ve aksine yaklaşık günlük olarak yetişkin bireylerde 350 mg Magnezyum ihtiyacının olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmada günlük olarak bu dozun çok altında değerlerin çözündüğü görülmektedir. Tasarlanan RİA, yapılan deneyler neticesinde yaklaşık 1 yıllık kullanım için 4,95 g olarak hesaplanmış ve bu ağırlığın, vücut fizyolojisi düşünüldüğünde polimer kaplama yapılarak iskeletin incelitilmesiyle daha da azalacağı ve kullanıma daha uygun bir geometriye sahip olacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, many different birth control methods are in use. However, many people are seeking birth control for long-term use. One of the most effective methods of contraception for long-term use is the Intrauterine Devices (IUD). Approximately 14% of the fertile women in the world are using IUD and are widely used in our country. Due to its low density, close to the elastic modulus of elasticity of magnesium and mostly its importance of biodegradation characteristics which eliminate the need for a second operation, it is also used in many medical fields, especially in the field of orthopedics. But magnesium has a high corrosion rate in the body and its control is limited. While the high corrosion rate can occur without the damaged tissue healing, it can create negative effects, and the places where the corrosion rate within the body may be advantageous is the target of this thesis. In vitro experiments were performed to investigate the degradation rate of magnesium in simulated uterine fluid (SUF) and its use in intrauterine device production. Corrosion rate of magnesium was calculated and it was aimed to provide birth control during the time that the patient (user) wanted and then to decompose in the body. Magnesium is not harmful (toxic) to the body, and on the contrary, it is known to be required approximately 350 mg of magnesium per day in adult individuals. The designed IUD is calculated as 4,95 g for a year use and it is predicted that this weight will be reduced by thinning of the magnesium skeleton by considering the physiology of the body and then it will be more suitable for use.