Çağdaş Türk Şiirinde yabancılaşma (1950'den Günümüze)
Alienation in Modern Turkish Poetry (From 1950 To The Present Day)
- Tez No: 603131
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 849
Özet
Bu çalışmada, 1950'den günümüze, şiir metinleri üzerinden yaptığımız okuma ve incelemelerle, şairlerin hangi sebeplerle nelere yabancılaştıkları ve deneyimledikleri yabancılaşmayı metinlerine nasıl aksettirdikleri üzerinden, yabancılaşma olgusunun şiire yansıyan yönleri ortaya konulmuştur. Çalışmamızda teoloji, felsefe,sosyoloji, psikoloji ve siyaset bilimi gibi alanların yabancılaşmayla ilgili bilgilerinden elverdiği ölçüde yararlanılmaya çalışılmış; ancak temel yöntem ve düşünsel çerçeve, şiirin sunduğu verilere göre şekillendirilmiştir. Böylelikle şiir verileri, yabancılaşma kuramlarının içine oturtulmak yerine, bütüncül bir yaklaşımla, kendi içinde değerlendirilmiş ve kuramların verileriyle bütünleştirilmiştir.Çalışmanın Giriş kısmında yabancılaşma kavramı, kavramın tarihî gelişimi,disiplinlerin yabancılaşmaya getirdikleri tanımlar ve yabancılaşma teorilerinde sıklıkla kullanılan kavramlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm'de ise yabancılaşma kuramları, Tanrı'ya ve Dine Yabancılaşma, Doğaya Yabancılaşma, Kültüre (Kültürel) Yabancılaşma, Topluma (Toplumsal) Yabancılaşma ve İnsanın Kendine Yabancılaşması olarak adlandırdığımız başlıklar altında detaylı bir şekilde verilmiştir. İkinci Bölüm 'de ise şiir verileri, kuramsal kısımda çerçevesini oluşturduğumuz başlıklar ve onların alt başlıkları dosğrultusunda detaylı bir biçimde incelenip tahlil edilmiştir. Böylece yabancılaşmanın şiire yansıyan yönleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of the concept of“alienation”on poetry have been unearthed by analyzing the poems written since 1950s to find answers to the questions“why and from what the poets have become alienated”and“how the poets have reflected their alienation experiences in their texts”. The study has made adequate use of the knowledge of other disciplines such as theology, philosophy, sociology, psychology and political science on alienation, yet the primary methodology and the intellectual framework have been developed on the basis of data driven from the poems. Accordingly, the data driven from the poems has been analyzed on its own and integrated in the theoretical data rather than being placed amid the theories of the alienation. The Introduction part of the study contains detailed information about the concept of alienation, the historical development of the said concept, definitions of alienation by different disciplines and frequently used concepts in the theories of alienation. In the First Part, the theories of alienation have been presented under the sub-headings“Alienation from God and Religion”,“Alienation from Nature”,“Alienation from Culture (Cultural Alienation)”,“Alienation from Society (Social Alienation)”and“SelfAlienation”. In the Second Part, the data driven from the poems has been analyzed in detail using the headings and sub-headings of the theoretical framework. In this way, the reflections of the concept of“alienation”on poetry have been revealed.