Uluslararası düzeyde fabrika kuruluş yeri seçimine yönelik bir yaklaşım
An Approach for Factory Establishment Location Selection at International Scale
  1. Tez No: 603224
  2. Yazar: EMİR ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Fabrika yeri seçimi üretim yapan her şirket için önemli bir stratejik karardır. Özellikle küreselleşme ile birlikte dünyanın herhangi bir yerine yatırım yapmak daha da kolaylaşmıştır. Bu sayede yer seçimi konusu daha da önemli bir karar haline gelmiştir. Yer seçimi kararının sonuçları uzun vadede ciddi etkiler göstermektedir. Kararı etkileyen ise birçok faktör ve değişken vardır. Şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektörlere göre optimum sonuçlar değişkenlik gösterir. Tesis ve fabrika yeri seçimi konusunda zaman içinde birçok çalışma yapılmıştır. Teknolojinin sürekli gelişmesi ve küreselleşmenin de etkisi ile çalışmaların boyutu devamlı olarak genişlemek durumunda kalmaktadır ve türlü araştırma konuları ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında uluslararası tesis yeri seçme problemi konusunda akademik ve endüstri literatüründeki son gelişmeler incelenmiş ve uluslararası tesis yeri seçiminde en çok kullanılan özellikler belirlenmiştir. Ayrıca kümeleme analizi ve TODIM yöntemleri kullanılarak izlenen metodoloji sayısal bir örnek ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Plant location selection is an important strategic decision for every company that makes production. Especially with globalization, investing in any part of the world has become easier. Therefore, selection of location has become an even more important decision. The results of the site selection decision show serious effects in the long term. There are many factors and variables that influence the decision. Optimal results vary according to the sectors in which the companies operate. Many studies have been carried out over time in plant and facility location selection. With the continuous development of technology and the effect of globalization, dimensions of studies have been expanding constantly and various research topics have been emerging. In this thesis, the latest developments in the academic and industrial literature on the problem of selection an international plant site were reviewed and the features most commonly used in international facility location selection were identified. Also the followed methodology was demonstrated with a numerical example with using the cluster analysis and TODIM method.