Design of a system for diagnosis of lung diseases using pulmonary sounds
Solunum seslerini kullanarak akciğer hastalıklarını tespit eden elektronik sistem tasarımı
  1. Tez No: 603285
  2. Yazar: ERMAN KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YASEMİN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Oskültasyon, hekimler arasında, çoğunlukla hırıltı ve çatırtıdan oluşan ve patolojik bir durumun önemli göstergesi sayılan normal olmayan solunum seslerini saptamak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Bu normal olmayan solunum seslerinin varlığına göre doktorlar bir hastayı sağlıklı veya patolojik olarak teşhis eder ve duruma göre ileri tetkiklere ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte, oskültasyon son derece öznel bir yöntemdir ve her zaman normal olmayan solunum seslerini kaçırma veya bunları yanlış değerlendirme riski vardır. Bu tezde, bazı dijital teknikler kullanılarak yöntemin öznelliğini ortadan kaldırmak ve yanlış değerlendirme riskini azaltmak için yeni bir sistem tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu sistemin bir başka avantajı da gereksiz muayenelerin ortadan kaldırılması sayesinde hem doktorlar hem de hastalar için zaman tasarrufu sağlamaktır. Bu sistem, akciğer rahatsızlıklarının kesin teşhisi yerine, akciğerler ile ilgili herhangi bir patolojik durumun tespiti için kullanılır. Bu sistem, bir denekte varolan herhangi bir akciğer rahatsızlığının varlığını belirlemek için tasarlanmıştır. Bu amaçla, sistem kaydedilmiş solunum seslerini dijital sinyal işleme araçları ve makine öğrenme teknikleri ile analiz eder. Bu sistem, bir sonuç üretmek için üç farklı algılama algoritmasından ve bu algoritmaların çıktılarını birleştiren son bir sınıflandırıcıdan oluşur. Bu algoritmalar, hırıltı algılama algoritması, çatırtı algılama algoritması ve hastalık algılama algoritmasıdır.
Özet (Çeviri)
Auscultation is a common method among physicians to detect adventitious sounds which are mainly wheezes and crackles, and are important indicators of a pathological condition. According to the presence of these adventitious sounds doctors diagnose a patient as healthy or pathological and may require further examinations. However, auscultation is highly subjective method and there is always a risk of missing adventitious sounds or misevaluating them. In this thesis, a new system is designed and implemented to reduce this risk by removing subjectiveness of the method using computerized techniques. Another advantage of this system is the elimination of unnecessary examinations and the saving of time for both doctors and patients. This system is intended to be used for detection of pathological conditions in recorded sounds rather than exact diagnosis of respiratory diseases. This system is designed to determine the presence of any respiratory disorder in a subject. For this purpose, the system analyzes recorded pulmonary sounds with digital signal processing tools and machine learning techniques. It consists of three different detection algorithms and a final classifier to combine outputs of all algorithms to produce a result. These algorithms are wheeze detection algorithm, crackle detection algorithm, and disease detection algorithm.