Rus Edebiyatında romantizm (N.V.Gogol ve Dikanka Akşamları Adlı Yapıtı)
Romanticism in Russian literature (N.V.Gogol and Dikanka Evenings)
- Tez No: 603325
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ÖZİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
'Gogol' denildiğinde genellikle Müfettiş, Palto veya Ölü Canlar gibi yapıtlar düşünülüyorr. Bu da son derece doğaldır. Çünkü Rus edebiyatında olduğu gibi, dünya edebiyatında da Gogol, Rus gerçekçiliğin 'babası' olarak tanınıyor. Ancak ilk okunuşta dışa yansıyan gerçekçi Gogol'ün ardında bir de sık sık hayalciliğe, lirizme ve şiirselliğe de yer veren bir 'romantik' yazar vardır. Bu da Gogol'ün yazma yöntemini ilginç ve sıradışı kılıyor. Yazar, yapıtlarındaki gerçekçiliğe, çoğunlukla romantik ve fantastik öğeler de katıyor. Yapıtlarının büyük bir kısmında görülen bu öğeler, özellikle yabancıların Gogol'ü okumasını güçleştiren öğelerdir. Böyle bir yönteme Gogol değişik evrelerden geçerek ulaşmıştır.“Rus Edebiyatında Romantizm (N.V.Gogol ve Dikanka Akşamları Adlı Yapıtı)”adlı çalışmada Gogol'ün bu özellikleri üzerinde duruluyor, romantik dönemine özgü özellikleri irdeleniyor. Bunu ortaya çıkarabilmek için de yazarın Dikanka Akşamları1 yapıtını inceleniyor. Söz konusu yapıt Gogol'ün romantik düşüncelerini en iyi sergilediği ilk yapıtıdır. Beş ana bölümden oluşan incelemenin ilk ana bölümünde edebiyatın bir gelişim evresi olarak romantizm üzerine duruluyor, romantik akımın doğuş nedenleri ve Avrupa'daki yayılması ele alınıyor. Yine bu ana bölümde romantizmin değişik ülkelerdeki gelişimi ve özellikleri gösteriliyor. İkinci ana bölümde ise Rus romantizmi inceleniyor, genel romantik düşüncelerin Rusya'da nasıl bir dönüşüme uğradığı gösteriliyor. Sıradaki ana bölümde Gogol'ün çeşitli evreleriyle dünya görüşü ile birlikte romantik düşüncelerinin gelişimi ele alınıyor. Dördüncü ana bölümde Gogol'ün Dikanka Akşamları ayrıntılı olarak irdelenerek Gogol'e özgü romantik özellikler belirlenmeye çalışılıyor. Dikanka Akşamları'yla halkın yaşamını edebiyata getiren Gogol, Rus eleştirmenlerini çok şaşırtmıştır. Kimi edebiyat araştırmacıları yapıtı acımasızca eleştirirken kimileri de övgü dolu yazılarla yapıtı desteklemişlerdir. Dikanka Akşamları'na yöneltilen eleştirilere beşinci ana bölümde değiniliyor.
Özet (Çeviri)
Then Gogol is mentioned, usually such of his works as The Government Inspector, The Overcoat or Dead Souls are considered. And this is very natural, because, as well as in Russian literature, also in world literature Gogol is known as 'the father of Russian realism'. However, behind the realistic Gogol, which is reflected at first reading, there is also a 'romantic' writer, who often includes imagination, lyricism and poetry in his works. This makes Gogol's method of writing interesting and extraordinary. The author also mostly adds romantic and fantastic elements to the realism of his works. These elements, which are seen in most of his works, make reading Gogol especially difficult for foreigners. Gogol has reached this method through different stages. In“Romanticism in Russian Literature (N.V.Gogol and Dikanka Evenings)”, it is focused on abovementioned features of Gogol and the romantic period in general. In order to reveal this, the author's Dikanka Evenings are examined. The work in point is Gogol's first work in which his romantic thoughts are exhibited in the best way. The first main section of the study, which consists of five main chapters, focuses on romanticism as a stage of development of literature, and examines the reasons for the birth of the romantic movement and its spread in Europe. Also, this main section shows the development and characteristics of romanticism in different countries. In the second part, Russian romanticism is examined and the transformation of general romantic ideas in Russia is shown. In the next main section, along with Gogol's various stages the development of his romantic thoughts and his worldview are discussed. In the fourth chapter, Gogol's Dikanka Evenings are examined in detail to determine the romantic characteristics of Gogol. Gogol, who with his Dikanka Evenings brought the life of the people into literature, surprised Russian critics. While some of literary researchers criticised the work, the others supported it with praise. In the fifth chapter, the criticisms of Dikanka Evenings are mentioned.