Akademisyenler ve siyaset: 1980 sonrası Türkiye'de milletvekili olan akademisyenlerin siyaset ve bilim ilişkisine bakışları üzerine bir çalışma
Academicians and politics: A study on the perspectives of the political and scientific relationship of academicians who are mp's in Turkey after 1980
  1. Tez No: 603385
  2. Yazar: NURDAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Türkiye' de Siyaset ve Bilim ilişkisini incelemeyi amaçlayan bu tezde, akademisyen milletvekillerinin siyasete girme nedenleri, beklentileri ile üyesi oldukları siyasal partiye bağlı kalma ile bilime bağlı kalma arasındaki tutumları araştırılmak istenmiştir. Nesnel gerçekliği aramak ve sorgulamak iddiasında bulunan bilim insanlarının siyasal bir partiye bağlı olarak katıldıkları siyaset dünyasında bilim ve siyaset gibi iki farklı alanda konumlarını anlamlandırmak çalışmanın sorunsalını oluşturmaktadır. Başka bir ifadeyle, araştırmanın sorunsalı bilim, akademisyen ve siyaset arasındaki ilişkidir. Türkiye'de Siyaset her zaman yoğun ilgi odağı olmuştur. Siyaset hem yoğun rekabet hem de çatışma ortamı içinde yürütülen çok önemli bir faaliyettir. Akademisyen milletvekillerinin sahip olduğu niteliklerle yaşadıkları olumlu veya olumsuz durumlar her açıdan büyük bir dikkatle değerlendirilmiştir. Bu çalışmada farklı disiplinlerden siyasete atılan 65 akademisyen milletvekiliyle görüşmeler yapılmış ve siyaset alanından beklentileri ve yaşadıkları deneyimlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Özetle; siyasete yönelen akademisyenlerin bakış açıları ve tecrübeleri incelenerek, yaşadıkları süreçte siyaset ve bilim ilişkisini nasıl dengede tuttukları, beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığı, etkinlik alanları ve bu alanda yapabildiklerini ve yapamadıklarını, siyasete etkilerini anlamaya yönelik bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the relationship between politics and science in Turkey, the reasons for entering the politics of academicians, their expectations and their affiliations with the political party adherence to science, the attitudes between being investigated were asked. In the political world where scientists who claim to seek and question objective reality are involved in a political party, it constitutes the problem of the study to understand their position in two different areas, such as science and politics. In other words, the question of this research is the relationship between science, academics and politics. Politics has always been the focus of intense attention in Turkey. Politics is a very important activity that is carried out in both intense competition and conflict environment. The positive or negative conditions experienced by academicians have been evaluated with great care in all respects. In this study, interviews were made with 65 academicians who were thrown into politics from different disciplines, and the expectations and experiences of the political field were aimed at evaluating them. In summary, by examining the perspectives and experiences of academicians who are headed for politics, how they balance the relationship of politics and science in their process, their expectations are not met, the event areas what they can or can't achieve in politics. Hence the research was conducted to understand their influence in politics.