Tedarik zinciri yönetiminde hizmet kalitesi açısından müşteri ilişkileri yönetimi faaliyetleri ve bir üretim işletmesi örneği
In supplier chain management, activities of customer relationship management in terms of service quality and a sample of production company
  1. Tez No: 603438
  2. Yazar: BURAK SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KIRCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ÖNCÜ PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
21 yy'deki işletme modelleri bilgi, teknolojinin gelişimi ve rekabetin yoğun bir şekilde artması ile meydana gelen yeni iş süreçleri tedarik zinciri yönetiminin önemini ortaya koyarak müşteri memnuniyeti üzerine kurulu bir süreç olarak var olmaktadır. İstanbul İlindeki, alüminyum pres döküm otomotiv parçaları üreten ve yurtdışına ihraç eden bir firmanın CRM (Customer Relationship Management) uygulamaları incelenerek, Avrupa ve Uzak doğudaki müşterilerinin bakış açısıyla bu uygulamanın ne ölçüde uygulandığını müşteri memnuniyet anketleri ile tespit edilmeye çalışılacaktır. Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetiminde CRM uygulamalarının önemi ele alınarak değerlendirilmesi ve incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında, firmanın 8 büyük müşterileri ile bir anket çalışması yapılmıştır ( 27 farklı lokasyon). Anket süresi ortalama 11 ay sürmüş olup, veri sonuçları istatistik olarak değerlendirilmiş ve raporlanmıştır. Firmanın tedarik ettiği ürünlerden memnuniyet, marka bilinirliği, alınan şikâyet ve sorunlar, ürünlerin biçimi, kalitesi, güvenilirliği vs. gibi konular anket formunda yer alarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The business models of the 21st century have emerged as a process based on customer satisfaction by demonstrating the mentinoed phase of supply chain management, resulting in the development of information and technology and intensified competition. Customer Relationship Management activities of a company that produces and exports aluminum die-cast automotive parts in Istanbul Province will be examined and the extent to which this application is applied from the perspective of customers in Europe and Far-East will be tried to be determined by customer satisfaction surveys. In this thesis, it is aimed to evaluate and examine the importance of CRM applications in supply chain management. Within the scope of the research, a survey was conducted with the 8 big customers of the company (27 different locations). The survey period lasted an average of 11 months. Satisfaction with the products supplied by the company, brand awareness, complaints and problems received, format, quality, reliability of the products topics were evaluated by taking part in the survey.