Hastane yönetimi için yeni bir endüstri 4.0 olgunluk modeli geliştirilmesi ve örnek bir uygulama
Development of a new industry 4.0 maturity model for hospital management and a case study
- Tez No: 603637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ŞAHİN, DOÇ. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve Endüstri 4.0 devrimi ile birlikte hastaneler de bu değişimden etkilenmiştir. Bunun sonucunda hastane yönetiminde yeni kavramlar ve teknikler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Endüstri 4.0'ın getirdiklerinin hastaneler açısından neleri değiştirdiği ve bu sektörü nasıl etkilediği sorularına odaklanılmıştır. Bu yenilikler ve değişimler göz önüne alınarak hastaneler için bir Endüstri 4.0 Olgunluk Modeli oluşturulmuştur. Bu Olgunluk Modeli ile birlikte hastanelerin eksikliklerini görebilecekleri ve süreçleri takip edip, değerlendirebilecekleri bir araç sunulması amaçlanmaktadır. Endüstri 4.0 süreçleri hastane yönetimi gibi yeni alanlarda belirsizlikler içermektedir. Bu nedenle belirsizlikler altında çözüm sağlamaya yönelik olması nedeniyle bu çalışmada yöntem olarak Tereddütlü Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, geliştirilen modelde yer alan başlıkların önem sırası şu şekildedir; Teknoloji, Yönetim ve Organizasyon, Akıllı Hastane ve Akıllı Hizmet, Tedarik Zinciri ve Yönetimi, Sanayi ve Kamu Desteği, Strateji ve Çalışanlar ve Kültür. Üç örnek hastanenin Endüstri 4.0 olgunluk puanları ölçülmüştür. Bu sıralamanın ışığında, hastanelerde Endüstri 4.0 devriminin olgunluğa ulaşabilmesi için Teknolojinin en önemli etken olmasının yanı sıra Yönetim ve Organizasyonun etkisinin de en az teknoloji kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the Industry 4.0 revolution, hospitals were also affected by this change. As a result of this development, new concepts and techniques have emerged in hospital management. In this study, we focused on the questions of what Industry 4.0 brought about in terms of hospitals and how it affected the sector and an Industry 4.0 Maturity Model was created for hospitals by taking these innovations and changes into consideration. With this Maturity Model, it is aimed to present a tool to see the shortcomings of hospitals and to follow and evaluate the processes. Industry 4.0 processes involve uncertainties in new areas such as hospital management, and therefore, due to the uncertainties, the Hesitant Fuzzy Analytic Hierarchy Process was used as the method in this study. According to the finding, the importance ranking of the titles in the Industry 4.0 Maturity Model is as follows: Technology, Management and Organization, Intelligent Hospital and Intelligent Service, Supply Chain and Management, Industry and Public Support, Strategy and People and Culture. Industry 4.0 Maturity scores of the three hospitals are measured. In the light of this ranking, it has been revealed that Technology is the most important factor to achieving maturity of Industry 4.0 revolution in hospitals and that the impact of Management and Organization is as important as technology.