Modeling of reinforcing bar buckling in structural walls
Perdelerde donatı burkulmasının modellenmesi
  1. Tez No: 603811
  2. Yazar: SURA SABAH SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Betonarme yapı elemanlarında boyuna donatıların burkulması, özellikle deprem etkileri altında sıkça rastlanan kritik bir hasar durumudur. Burkulma hasarı, çok zaman yapı elemanının kapsamlı bir şekilde onarımı veya yenilenmesini gerektirdiği gibi, yapı genelinde yaygın bir şekilde görüldüğü durumda yapının onarımını imkansız duruma getirebilecek ciddiyette bir hasar türüdür. Donatı burkulmasının önlenmesi konusuna tasarım/detaylandırma yönetmeliklerinde azami önem vermesinin nedeni, özellikle perdeler veya süneklik düzeyi yüksek çerçeve elemanları gibi deprem etkileri altındaki davranışı kritik olan yapı elemanlarında, donatı burkulması etkisinin elemanın plastik mafsal bölgelerindeki süneklik ve enerji sönümleme kapasiteleri üzerindeki sınırlayıcı etkisidir. Düşey taşıyıcı elemanlarında boyuna donatının burkulması, ayrıca elemanın eksenel yük taşıma kapasitesinde ani azalmaya sebep olarak yapıda göçme mekanizmalarının oluşmasını tetikleyebilir. Donatı burkulmasını etkileyen faktörleri doğru bir şekilde tespit edebilmek ve analitik olarak modelleyebilmek, özellikle betonarme yapıların performansa dayalı tasarım ve değerlendirilmesi kapsamında kullanılan doğrusal olmayan analiz yaklaşımlarının güvenilirliğinin arttırılması ve olası burkulma hasarlarının güvenilir bir şekilde kestirimi açısından son derece önemlidir. Burkulma davranışını da içeren geliştirilmiş modelleme ve analiz yöntemleri ile betonarme yapıların farklı deprem seviyeleri altında beklenen yapısal performansları daha doğru bir şekilde temsil edilebilir donatı burkulmasının önlendiği daha güvenli tasarımlara ulaşılabilir. Dolayısıyla bu çalışma kapsamında donatı çeliği için burkulma etkilerini gözetecek şekilde geliştirilmiş olan üç farklı çevrimsel gerilme-birim şekildeğiştirme modeli, betonarme perdeler için daha önceden geliştirilmiş bir sonlu eleman model formülasyonu içerisine eklenmiş, geliştirilen modellerin dört ayrı perde numunesinin analitik davranışına etkisi incelenmiş ve analitik kestirimler deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Buckling of longitudinal reinforcement is a critical damage state that is frequently observed in reinforced concrete structures after major seismic events that warrants the replacement of the structural component or render the entire structure unfit for rehabilitation if it is wide spread throughout the structure. The reason for the emphasis placed on adequate design/detailing against buckling of longitudinal reinforcement is that it inhibits the energy dissipation capacity of the reinforcing steel in the plastic hinge regions and consequently limits the ductile deformation capacity of the structure as a whole, especially if it occurs in a critical component of the lateral load resisting system such as structural walls. Buckling may also cause sudden loss of axial load carrying capacity in vertical structural members, triggering possible collapse mechanisms. Therefore, it is of utmost importance to demystify the factors affecting this phenomenon and accurately model it in order to improve the abilities of existing nonlinear finite element modelling approaches, which are essential for performance-based design and assessment of structures, so that engineers can predict and avoid this failure mechanism and therefore provide safe designs that would guarantee that the structure maintains its intended performance level under different earthquake intensity scenarios. Motivated by the aforementioned incentives, three constitutive hysteretic steel models incorporating buckling effects were proposed and investigated in this study by implementing them into the FSAFE model—an FE modeling approach to simulate the hysteretic lateral load behavior of RC walls—to assess each model's effectiveness in capturing the buckling-induced degradation in the lateral load-displacement responses of four wall test specimens.