Bit interleaved coded spatial modulation
Bit serpiştirmeli kodlamalı uzamsal kipleme
- Tez No: 604078
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uzamsal kiplenim bilgi aktarımında sembol uzayının yanı sıra anten uzayından da faydalanan yeni geliştirilmiş bir tekniktir. Bu teknik daha iyi hata koruması ve dayanıklılık elde etmek için sıklıkla kullanılan BICM sistemiyle birlikte uygulanmıştır. Bu tez kapsamında anten ve sembol bitleri için ne kadar kodlama gerektiği ve farklı kanal koşullarında eşit ve eşit olmayan kodlama stratejilerinin daha iyi başarım sağlamak için nasıl uygulanacağını içeren iki ana probleme odaklanılmıştır. Anten ve sembol bitleri için gerekli olan koruma miktarını belirlemek için yeni bir ölçev geliştirilmiştir. Bu ölçev aynı zamanda farklı kanal koşullarında sistem tasarımı ve gereken kodlama stratejileri için kavrayış sağlar. Ayrıca, BICSM-EEP ve BICSM-UEP sistemlerinde sıfır bir kararlı kod çözme durumunda başarım değerlendirmesi için bir üst sınırlama tekniği geliştirilmiştir. Bu teknik, çeşitli kanal koşullarında farklı kodlama şemalarının başarımlarının karşılaştırılmasında ve en iyi delikli kod seçim yöntemi geliştirilmesinde kullanılmıştır. Delikli evrişimli kodlar BICSM-EEP ve BICSM-UEP sistemlerinin en önemli parçalarından biridir ve bundan dolayı eşit/eşit olmayan kodlama stratejileri uygulamasındaki etkileri araştırılmıştır. Son olarak BICSM EEP/UEP sistemlerinde genel sistem başarımını etkileyen unsurlar hakkında karşılaştırmalı başarım analizi ışığında yapılan gözlemler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Spatial modulation is a novel modulation technique that utilize antenna space in addition to symbol space for information transmission. This technique is implemented with the well known BICM system to provide robustness and better error protection. This thesis focus on two main problems, how much coding is required for antenna and symbol bits and how equal or unequal coding strategies can be implemented to perform better on various channel conditions. To determine amount of required protection for antenna and symbol bits a new metric is developed. This metric also provide insight for system design in different channel conditions and for required coding strategies. Moreover, an upper bounding technique is developed for performance evaluation of both BICSM-EEP and BICSM-UEP systems with hard decision decoding. This technique is used for performance comparison of different coding schemes in various channel conditions and to develop best punctured code selection mechanism. Punctured convolutional codes are one of the most vital part of both BICSM-EEP and BICSM-UEP systems and because of that, their effect on implementing EEP or UEP coding strategies are well investigated. Finally observations about factors that affect overall system performance of EEP and UEP systems are presented in light of comparative performance analysis.