Pamuklu dokuma havlu kumaşlarda boyama öncesi kullanılan enzimlerin kumaşın fiziksel özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of enzyme utilisation on woven terry fabric properties
  1. Tez No: 604124
  2. Yazar: ABDULLAHCAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA PALAMUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Havlu kumaşlarda hidrofilite, mukavemet, iyi boyanabilme yeteneği, yüksek renk haslığı, yıkanabilirlik, yumuşak tutum gibi özellikler beklenmektedir. Bu özellikler dışında ayrıca havlu kumaşın lintloss özelliği önemlidir. Havlu kumaşın nihai kullanıcıya ulaşmadan önce satış aşamasında tüylenme (boncuklaşma) ve tozlanma yapmayacak yapıda üretilmesi beklenmektedir. Enzim kullanımı tüylenme ve tozlanma sorununun çözümünde tercih edilmekte olan bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında % 100 pamuk dört farklı havlu kumaş çeşidi kullanılmıştır. Hav ipliği olarak 20/1 ring ve 20/1 OE iplik kullanılarak 340 gr/m2 ağırlığında üretilen iki farklı bornozluk havlu dokuma kumaş ve hav ipliği 16/1 ring ve 16/1 OE iplik kullanılarak 500 gr/m2 ağırlığında üretilen iki farklı havlu dokuma kumaş kullanılmıştır. Kumaşlara farklı oranlarda nötral selüloz enzimi uygulanarak, yaş enzim oranı değişiminin kumaş özelliklerine etkileri incelenmiştir. Kumaş yırtılma ve kopma mukavemeti değişimleri, boncuklanma eğilimlerindeki değişimler, tüylülük değerlerindeki değişimler ve ağırlık kaybı tespiti için tüylülük-lintloss testi yapılmıştır. Tüm test ve analiz verileri istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Tüm bu denemeler ve değerlendirmeler sonucunda iplik çeşidi ve havlu kumaş gramaj değerine göre optimum enzimatik işlem koşulları için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terry fabrics are expected to provide good hydrophilicity, tear and breaking strength, good dye take up, high color fastness, washability, and softness properties. Apart from these properties, the lintloss property of the terry cloth is also important. Towel fabric is expected to be produced in a structure that will not cause pilling and dusting. The use of enzymes is a preferred method of solution to the problem of fabric pilling and dusting. In this thesis, four different types of 100% cotton terry fabric were used. Two different terry woven fabrics produced by using 20/1 ring and 20/1 OE yarn as pile yarn, and two different terry woven fabrics produced by weighing 340 gr / m2 and two different terry woven fabrics produced by using 16/1 ring and 16/1 OE yarn as pile yarn. fabric was used. The effects of wet enzyme ratio change on fabric properties were investigated by applying different ratios of neutral cellulose enzyme to the fabrics. For tear and tear strength changes, pilling tendency changes, hairiness values and weight loss determination, hairiness-lintloss test was performed. All test and analysis data were evaluated and interpreted statistically. As a result of all these experiments and evaluations, suggestions for optimum enzymatic process conditions were developed according to yarn type and terry fabric weight value.