Rekürran aftöz stomatit ve HLA ilişkisi
  1. Tez No: 60490
  2. Yazar: FATMA ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-45 ÖZET Behçet Hastalığı ile Rekürran Aftöz Stomatitin (RAS) aynı hastalık spektrumunda bulunabileceği tarif edilmiştir (21 ). Türk populasyonunda Behçet hastalığı ile HLA B arasında sıkı bir ilişki vardır ( 37 ). Bu çalışmanın hipotezi, eğer Behçet'le aynı hastalık spektrumunu paylaşıyorlarsa RAS'li hastalarda benzer sıklıkta bir HLA B,. ilişkisi alabileceğiydi. 50 RAS'li hastada (25 erkek ve 25 kadın, yaş ortalaması 36 + 9 ), 50 Behçet' li hastada (33 erkek ve 17 kadın, yaş ort. kO + 10) ve 50 sağlıklı kontrolde (24 erkek ve 26 kadın, yaş ort. 33 + 7) HLA A, B, C allelleri NIH tekniği ile tiplendi- rildi. RAS'li hastaların 30'unda, Behçet'li hastaların 20'sin- de ve sağlıklı kontrolün 50'sinde de HLA DR lokus allelleri naylon yün tekniği ile tiplendirildi. Behringuerke ' nin (7A, 15B, 30 ve 6DR) ant iserumları kullanıldı. HLA Br sıklığı, sağlıklı kontrol ile kıyaslandığında (22/50, %kh), RAS'li hastalarda (19/50, 5633), Behçet hastalı ğında olduğu gibi (41/50, %82) yükselmemişti. Ayrıca bakılan hiçbir allelle de ilişkili görülmüyordu. Diğer yandan HLA DR lokusundan HLA DR,, RAS'li 30 hastanın 16'sında mevcuttu(%53). Aynı allel sıklığı Behçet hastalığında (%20), sağlıklı kont rolde (%22) olduğu gibi idi. Bütün bu bulgular, RAS'in Behçet'le aynı hastalık spektrumunu paylaşmadığını gösteriyordu.
Özet (Çeviri)
- 46 - SUMMARY It has been suggested that Behcet's Disease (BD) and recurrent Aftaus Stornatit (RAS) might be in the same disease spectrum ( 21 ). BD is strongly associated uiith HLA B,- in Turkey ( 37 ). This study, tests the hypothesis that a similar increase in HLA B,. mould be found in a group of patients uiith RAS as one mould reasonably expect if RAS and BD uere' in the same disease spectrum. 50 patients uiith RAS (25 males and 25 females, mean age 36 + 9 years - SD), 5G patients uiith BD fulfilled D'duffy' s criteria for diagnosis (33 males and 17 females, mean age 40 + 10 years- SD) and 50 healty controls (24 male, and 26 females, mean age 33 + 7 years - SD) uiere HLA typed far A,B,C loci by the standard NIH technique. 30 of the patients uiith RAS, 20 of the patients uith BD, and 50 of the healty controls uiere also typed for DR locus by the NIH modified nylon uiool technique