Lise öğrencilerinde sportmenlik, öz-yeterlik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between sportsmanship, self-efficacy and psychological resilience of high school students
- Tez No: 605037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; lise öğrencilerinde sportmenlik, öz-yeterlik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma grubu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Merkez ilçelerindeki iki devlet lisesinde okuyan 605 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada“Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Ölçeği”,“Çocuklar İçin Öz-yeterlik Ölçeği”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Öğrencilerin ölçeklerden aldığı puanlar normallik sınamasına uygun olarak bağımsız değişkenlere göre incelenmiş (t-testi, ANOVA) ve öğrencilerin sportmenlik değerleriyle öz-yeterlikleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkiye (Pearson) bakılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin sportmenlik davranışlarının öğrencilerin cinsiyetlerine, yaptıkları sporun temas durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Öğrencilerin genel öz-yeterliklerinin cinsiyetlerine, sınıflarına, okul takımlarında yer alma durumlarına, okul başarı durumlarına, aile ekonomik düzeylerine ve yaptıkları spor türlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Öğrencilerin psikolojik sağlamlıklarının sınıflarına, okul takımlarında yer alma durumlarına, okul başarı durumlarına, aile ekonomik düzeylerine ve yaptıkları spor türlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research is to examine the relationship between sportsmanship, self-efficacy and Psychological resilience in high school students. Material and method: The study group consisted of 605 students studying in two state secondary schools in the central districts of Gaziantep province in 2016-2017 academic year. In the study“Physical Education Course Sportsmanship Behavior Scale”,“Self-efficacy Scale for Children”,“Child and Youth Resilience Measure”and personal information form created by the researcher were used. The scores obtained by the students from the scales were examined according to the independent variables according to the normality test (t-test, ANOVA) and the relationship between sportsmanship values and self-efficacy and psychological resilience of students (Pearson) was examined. Results: It was found that sportsmanship behaviors of students differ significantly by gender, by sports contact status. It was found that self-efficacy of students differ significantly by gender, by grade, joining in school sports teams, by school achievement, by family economic level and by type of sport. It was found that psychological resilience of students differ significantly by grade, by joining in school sports teams, by school achievement, by sports contact status, by playing in school sports teams, by school achievement, by family economic level.