Sürekli elyaf takviyeli termoplastik kompozit esaslı çok katmanlı piramit kafes çekirdekli çok hafif sandviç plakaların statik ve dinamik incelemesi
Static and dynamic investigation of multi layered pyramid lattice core which constitutes continuous carbon fiber reinforced thermoplastic based ultra light sandwich structures
- Tez No: 605132
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kompozit malzemelerin mukavemet /ağırlık oranlarının artması sonucu kullanım alanları gittikçe çoğalmaktadır. Bu amaçla karbon elyaf takviyeli plastik kompozit malzemeler üretilmeye başlanmış ve zamanla kullanım alanları yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada , termoplastik (PP) matrisli karbon elyaf takviyeli filamentlerin kalıp içerisinde ısı etkisi altında birbirleriyle kaynaması suretiyle piramit kafes yapılar oluşturulmuştur. Bu kafes yapıları oluşturacak 2 adet kalıp tasarlanıp üretilmiştir. Üretilen kafes yapı nihai ürün olan sandviç yapının çekirdeğini oluşturmaktadır. Sandviç yapının üst ve alt plakaları da karbon fiber takviyelidir ve çekirdek kısım alt ve üst plakalara ısı etkisiyle iki yapının birbirine kaynaması sonucu birleştirilmiştir. Oluşturulan sandviç yapılar 3 nokta dinamik ve statik testlere tabi tutularak, sonuçlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
As the strength / weight ratios of the composite materials increase, their usage areas are gradually increasing. For this purpose, carbon fiber reinforced plastic composite materials started to be produced and their usage areas became widespread in time. In this study, two die is designed and produced to form pyramid lattice structures by the method of joining carbon fiber reinforced thermoplastic (PP) filaments with each other under the heat effect. The produced lattice structure forms the core of the sandwich structure. The top and bottom plates of the sandwich structure are also carbon fiber reinforced and they are bonded to lattice core under heat effect The sandwich structures were subjected to 3 point dynamic and static tests and the results were evaluated