Assessment of sustainable sludge management options for Antalya
Antalya için sürdürülebilir çamur yönetimi seçeneklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 605136
  2. Yazar: ELİF KILAVUZ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Atıksu arıtma tesisi işletilmesinde en önemli konulardan biri arıtma çamurunun yönetimidir. Türkiye'de evsel/kentsel atıksu arıtma tesislerinde 2014 yılında yaklaşık 620.000 ton katı madde çamur oluşmuştur ve bu miktarın 2023 yılı için yaklaşık 895.000 ton katı madde olması beklenmektedir. Hali hazırda arıtma çamurlarının yönetimi için en uygun çözümler araştırılmakta ve bu konuya ilişkin pek çok proje yürütülmektedir. Bu tez kapsamında, Antalya'da oluşan evsel ve endüstriyel arıtma çamurlarının yönetimi için öneriler getirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla öncelikle, 2017 yılı baz alınarak, mevcut arıtma çamuru miktarı, arıtma çamuru bertaraf yöntemleri ve yaşanmakta olan problemlerle ilgili bilgiler derlenmiştir. Antalya'da yaşanan arıtma çamuru problemine ilişkin en önemli neden, şehre gelen turistler ile birlikte değişen atıksu debileri sonucu oluşan çamur miktarının yıl içinde farklılıklar göstermesidir. Bu durum şehir nüfusu göz önüne alındığında oluşması beklenen çamur miktarının kat ve kat üzerinde çamur oluşumuna neden olmakta ve yönetimi oldukça zorlaştırmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında nüfus projeksiyonu yapılarak 2037 yılı için oluşacak evsel/kentsel arıtma çamuru miktarı hesap edilmiştir. Endüstriyel nitelikli arıtma çamurları miktarları için kapasite artışı öngörülerek miktar tahmini yapılmıştır. Mevcut arıtma çamuru bertaraf etme yerlerinin (kurutma tesisi, yakma tesisi, depolama tesisi, çimento fabrikaları, vb.) konumları ve kapasiteleri dikkate alınarak, arıtma çamurlarının yönetimi için çeşitli senaryolar üretilmiştir. Oluşturulan senaryolara göre gerekli yatırım maliyetleri ve arıtma çamuru taşıma maliyetleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues in the operation of the wastewater treatment plant is the management of sludge. In Turkey, domestic/municipal wastewater treatment plants; in 2014, approximately 620,000 tones dry matter of sludge was produced and this amount is expected to be about 895,000 tones dry matter of for 2023. Currently, the most suitable solutions for the management of sewage sludge are being investigated and many projects are being carried out about this subject. In this thesis, it is aimed to make suggestions for the management of domestic and industrial sludges produced in Antalya. For this purpose, based on the year 2017, some information compiled about the amount of existing sewage sludge, the sludge disposal methods and the problems encountered. The most important reason for the sludge problem in Antalya is, the varying wastewater flow rates cause of tourist population and the amount of sludge produced as a result of this change during the year. This situation causes sludge production much higher than the expected sludge amount when the city population is taken into consideration and it makes management quite difficult. In the first stage of the study, population projection was carried out to calculate the amount of sludge to be produced in 2037. The capacity increase is foreseen for industrial sludge, and the quantity estimate was made accordingly to this. Considering the locations and capacities of existing sludge disposal treatments (drying plant, incineration plant, landfilling, cement plants, etc.); various scenarios have been produced for the management of sludges. According to the scenarios, necessary investment costs and sludge transportation costs were calculated.