Kömür yakan termik santrallerde tehlikelerin belirlenmesi ve risk değerlendirmesi
Hazards identification and risk assessment in coal fired thermal power plants
  1. Tez No: 605287
  2. Yazar: MİNE KURUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Nüfus arttıkça ve teknoloji geliştikçe elektriğe de ihtiyacımız var, Ülkemizde üretilen elektriğin yaklaşık yüzde otuzu kömür yakıtlı enerji santrallerinde üretilmektedir. Termik santraller iş sağlığı ve güvenliği kanunları uyarınca çok tehlikeli iş yerleri olarak sınıflandırılmakta ve özel önlemler alınmaktadır. Bu çalışmada, termik santrallerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları hakkında geel bilgiler detaylı bir şekilde sunulmuştur. İncelenen santralde mevcut mevcut tehlikelerin belirlenmesi için saha çalışmaları yapılmıştır. Saha değerlendirme çalışmalarından toplanan bilgilere dayanarak risk değerlendirme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the population increases and the technology develops, so does our need for electricity. Approximately thirty percent of the electricity produced in our country is produced in coal fired power plants. Thermal power plants are classified as very dangerous workplaces under the occupational health and Safety law and precautions are needed. In this study, general information about the occupational health and safety practices in thermal power plants were presented in detail. Field studies were performed based on the information gathered from the field studies.