Yapı iç donatım sisteminin çevresel etki ve geri kazanım açısından irdelenmesi
Investigation of building interior sub-system for environmental impact and recovery
  1. Tez No: 605383
  2. Yazar: SELDA YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞÜKRÜ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sağlıklı yaşam alanları, insani faaliyetler sonucu ortaya çıkan çevre sorunlarının etkisiyle giderek azalmaktadır. Sanayi devrimiyle ciddi boyutlara ulaşan çevresel sorunlar önlem alınması ve araştırılması gereken temel sorunlardan biri haline dönüşmüştür. Araştırmalar sonucu yapı sektörünün hammadde ve enerji tüketimi, atık oluşumu, faaliyetler sürecindeki zararlı salımlar vb. etkileri çevre sorunlarının oluşumunda etkili faktörler arasında yer aldığını göstermektedir. Yapıların ve yapısal ürünlerin çevresel etkileri farklı değerlendirme araçları yardımıyla yaşam döngüsü sürecinde ele alınmakta, çevresel sorunların önlenebilmesi için yapı sektöründe uygulanabilecek stratejiler ve tasarımcılara yol gösterebilecek bilgilerin elde edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Yapı sistemi yaşam döngüsü sürecinde atıklara neden olmaktadır. Kullanım ve bakım ile yapım sonrası yaşam döngüsü evrelerinde oluşan yapısal atıklar çevre sorunlarını artırmakta, atık yönetimi ve atık oluşumuna bağlı diğer çevresel etkilerin (yeni üretime bağlı enerji ve hammadde tüketimi, zararlı salımlar, depolama alanlarının azalması vb.) incelenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışma, yapı alt sistemleri kapsamında kullanım ve bakım aşamasında yapısal atık oluşumuna etkilerinden dolayı yapı iç donatım sistemi ile sınırlandırılmaktadır. Yapı iç donatım sisteminin çevresel etkileri ve yapısal atık oluşumunu azaltmak amacıyla geri kazanım olanakları ele alınmaktadır. Yapı iç donatım sistemini oluşturan iç duvar, iç döşeme, iç tavan, iç merdiven ve iç kapı elemanları farklı çevresel etki kategorileri ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler sonucunda yapı iç donatım sistemiyle ilgili yapı tasarımı ve uygulama sürecinde yol gösterebilecek, çevresel etkileri aza indirgeyecek temel bilgilerin elde edinilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada ilk aşamada çevre sorunları, yapıların çevresel etkileri, yapısal atık sorunu ve atık azaltma yöntemleri hakkında genel bilgiler yer almaktadır. 3. Bölümde yapı alt sistemleri, bu sistemlerin yaşam döngüsü değerlendirilmekte ve çalışmada incelenen iç donatım sistemi detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Diğer bölümlerde iç donatım sisteminin çevresel etkileri, geri kazanım olanakları, karşılaştırmalı analizleri yer almakta, 7. Bölümde ise çalışma ile ilgili genel sonuç ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthy living areas are gradually decreasing due to environmental problems caused by human activities. Environmental problems are increased after The İndustrial Revolution and have become one of the fundamental problems that need to be prevented and investigated. As a result of researches, the building sector causes many environmental problems (raw materials and energy consumption, waste problem, emissions in the process and production etc.). Environmental impacts of buildings and building materials are examined through different assessment tools in the life cycle process. Researches are continuing to obtain strategies and information that can be applied in the construction sector to prevent environmental problems. The building system causes waste during the life cycle process. Construction and demolition waste generated during use-maintenance and post-construction life cycle phases increases environmental problems. Waste reduction strategies and other environmental impacts associated with waste need to be investigated. Accordingly, the study is limited to the interior sub-system due to its effects on the construction and demolition waste during the use and maintenance stage. Environmental impacts and recovery possibilities of the interior sub-system are discussed in detail. interior wall, interior floor, interior ceiling, interior stairs and interior door elements are evaluated with different environmental impact categories. As a result of these evaluations, it is aimed to obtain necessary information about building interior sub-system, which can guide the structure design and implementation process and minimize environmental impacts. In the first stage of the study, general information about environmental problems, environmental impacts of buildings, waste and waste management are given. In Chapter 3, building sub-systems, life cycle of these systems are evaluated, and internal equipment system is discussed in detail. In the following sections, environmental effects, recovery possibilities and comparative analysis of the interior sub-system are mentioned. In Chapter 7, general evaluations were made and the study was finalized.