Toplu ulaşım sistemlerinde yolculuk süresinin performans bakımından incelenmesi: Muğla örneği
Investigation of travel time based performance of public transportation systems: the case of Muğla
  1. Tez No: 605410
  2. Yazar: ECE ÜMMÜHAN YASLIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kentler topluma bağlı olarak sürekli değişim geçiren içerisinde yaşayan toplumun barınma, ulaşım, sosyo-kültürel etkinlikler gibi ihtiyaçlarının karşılandığı dinamik birimlerdir. İnsanoğlunun geleceği bilme isteği planlama kavramını ilkel çağlardan günümüz modern kentlerine kadar karşımıza çıkarmıştır. Bugün anladığımız hatlarıyla kentsel planlama kavramı Sanayi Devrimini izleyen döneme denk gelmekle birlikte ulaşım planlamasına da etkileri büyük olmuştur. Kentsel planlama, Ulaşım ve Zaman kavramları önemini Sanayi Devrimi ile iyiden iyiye hissettirirken, bugün gelinen uzay çağında sanal mekân, bir yandan kentin bir alternatifi olarak karşımıza çıkmakta, bir yandan da kentin yapılaşmasını etkilemektedir. Bununla birlikte, insanoğlu günümüzde her türlü bilgi, belge ya da hizmete en hızlı şekilde ulaşma arzusu taşımaktadır. Konut gelişiminin artması ve kentlerdeki yayılım, bölgede yaşayan sakinlerin seyahat sürelerinin kısaltılmasını değerlendirmek gerekliliğini de ortaya çıkarmıştır. Günümüzde artan taşıt trafiğinin olumsuz etkilerini azaltmada alternatif olarak kullanılacak toplu taşıma sistemlerinin ise performans düzeylerinin yüksek olması, kullanıcılar ve sistem sağlayıcıları açısından önemli olacaktır. Zamanın değeri, altyapının geliştirilmesinden sonra zaman tasarrufu nedeniyle yolcular tarafından elde edilen bir fayda olmakla birlikte, toplu taşımada seyahat sürelerinin değişkenliğini anlamak performans değerlendirmesinde önemli bir kıstastır. Tez çalışmasında toplu taşımaya yönelik talebin, yolculuk süresine bağlı performans göstergelerinin yanı sıra, erişilebilirlik ve arazi kullanım kararlarından nasıl etkilendiği modellenmiştir. Araştırma, Muğla ilinin merkez ilçesi olan Menteşe'de 129 analiz bölgesinde Ulaşım Ana Planı kapsamında yapılan hane halkı anketleri ve trafik sayımları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan modellemeler sonucunda, yolculuk talebinin yüksek oranda erişilebilirlik indeksi ve süreden etkilendiği, arazi kullanım türlerinde ise, ticaret kullanımlarının yolculuk talebini en çok etkileyen arazi yapılaşması olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have a dynamic structures that experience a change from time to time, depending on societies' needs. Transportation planning has emerged roughly at the same time as the period of industrial revolution just as urban planning. While urban planning, time and space come into prominence along with the industrial revolution, imaginary space is influential part of today's spatial planning. Today, the high level of performance of the public transportation systems that will be used as an alternative in reducing the negative effects of increasing vehicle traffic will be important for users and system providers. While the value of time is a benefit for passengers due to time savings after the development of infrastructure, understanding the variability of travel times in public transport is an important criterion in performance evaluation. In this thesis, it is aimed to model the indicators of performance which is connected to demand of public transportation as well as, how accessibility and land use effected. The case study is carried out in 129 analysis region of Menteşe, which is the capital sub province of Muğla. The study is done with the surveys of household and traffic counts that are applied within the scope of Transportation Master Plan of Muğla. As a result of the modeling, it was concluded that the travel demand is highly affected by the accessibility index and time, and in land use types, it is concluded that trade use is the land structure that affects the travel demand the most.