Tarihi çevrede tasarım ve uygulama süreci: Şanlıurfa ili kent surları
Design and build process in historical environment: City walls of Sanliurfa
  1. Tez No: 605432
  2. Yazar: MEHMET VOLKAN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KURUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının ana özeti, mimari tasarımda, tasarlama sürecinden başlayan ve uygulamanın tamamlanmasından, kullanımına kadar bir çok unsurun etkili olduğunu ve bu unsurların tasarımı nasıl şekillendirdiğini, bir örnek çerçevesinde incelemektir. Bu örnek seçilirken etkin unsurların miktarını artırabilmek için tarihi doku ile yeni yapılaşmanın kesişim alanı olan kent surlarının uygun olacağı düşünülmüştür. Bu bağlamda çalışma alanı olarak Şanlıurfa ili kent surları seçilmiştir. Mimar veya tasarımcı her ne kadar uluslar arası tüzükleri ve kriterleri kendi tasarımı içinde en iyi şekilde uygulamış olsa bile, mimar veya tasarımcının dışında kalan birçok unsurun ve beklentilerin hedeflenen tasarımı etkilediği düşünülmektedir. Mimar, işveren, idari kurumlar, yüklenici firmalar, ustalar, işçiler, daimi kullanıcılar, geçici kullanıcılar gibi unsurların mimari tasarımı ne kadar ve nasıl şekillendirdiği bu çalışma kapsamında gözlemlenmiştir. Söz konusu mimari tasarım tarihi çevre-sit alanları gibi nitelikli alanlarda olduğunda ise etki eden bu unsurlar hem artmakta hemde daha etkin olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main summary of this thesis is to examine in the framework of an example an example of how many elements in architectural design, starting from the design process, from the completion of the build to the use, are effective and how these elements shape the design. In selecting this example, it was thought that the city walls, which are the intersection area of the new structure with the historical texture, would be appropriate in order to increase the amount of effective elements. In this context, the city walls of Şanlıurfa were chosen as the study area. Even though the architect or designer has applied international regulations and criteria to the best of his / her design, many elements and expectations that are outside the architect or designer are thought to affect the intended design. In this study, how and how the elements such as architects, employers, administrative institutions, contractors, craftsmen, workers, permanent users and temporary users shape the architectural design have been observed. When the mentioned architectural design is in the qualified areas such as historical environment-site areas, these influencing elements both increase and become more effective.