Şirketler hukukunda çekişmesiz yargı işleri
Non- contenti̇ous juri̇sdi̇cti̇on i̇n company law
  1. Tez No: 605910
  2. Yazar: İBRAHİM ENES KALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER BORAN GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Medeni usul hukukumuz, çekişmeli yargı ve çekişmesiz yargı olmak üzere ikili bir ayrıma tabidir. Bu yargılama sistemlerinin ikisi de özel hukuk zeminli olsa da birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Uygulamada, çekişmeli yargı işleri daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle çekişmeli yargı ait birçok kaynak, yargı kararı mevcuttur. Çekişmesiz yargı ise daha az kullanılan bir alandır. 6102 sayılı Ticaret Kanununda, ticari yargı, ticari dava ve ticari nitelikli çekişmesiz yargı işi olarak ikiye ayrılır. Ticari nitelikteki çekişmesiz yargı işleri sadece Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmez. Diğer özel kanunda da düzenlenir. Uygulamada en çok kullanılan ticari nitelikteki çekişmesiz yargı işleri İcra İflas Kanundadır. Tez konusunda, çekişmesiz yargı işleri ile ilgili genel bilgiler, şirketler hukukunda çekişmesiz yargı işleri ve bunların yargılama usullerine değinilecektir
Özet (Çeviri)
Our civil procedure law is subject to a dual separation of contentious and non-contentious jurisdictions. Although both of these judicial systems are based on private law, they have different characteristics. In practice, contested jurisdictions are used more. Therefore, there are many sources of judicial decisions that belong to contentious judiciary. The non-contentious judiciary is a less used area. In the Commercial Code No. 6102, the commercial judiciary is divided into two as commercial litigation and non-contentious judicial work. Commercial dispute-free judicial proceedings are not only regulated by the Turkish Commercial Code. It is also regulated by other private law. The most common commercial dispute-free judicial works used in practice are in the Bankruptcy Law. In the thesis, general information about non-contentious judicial affairs, non-contentious judicial affairs in company law and their procedures will be discussed.