Konjestif kalb yetmezliğinde serum anjiotensin konverting enzim aktivitesinin incelenmesi
- Tez No: 60666
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Konjestif kalb yetmezliği gelişiminde renin-angiotensin aldosteron sistemi önemli rol oynar. Konjestif kalb yetmezliğinde genellikle angiotenin II düzeyi artmış olduğundan an giotensin I'i angiotensin.'II ' ye dönüştüren angiotensin kon- verting enzim aktivitesi önem kazanır. Son yıllarda refrakter kalb yetmezliğinde vazodilata- törlerin ve angiotensin konverting enzim inhibitörlerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu nedenle bizde konjestif kalb yetmezliğinde serum angiotensin konverting enzim düzeyini araştırmayı uygun bulduk. 32 konjestif kalb yetmezlikli has tamızda serum angiotensin konverting enzim düzeyi ölçüldü. Bulunan değerler 13 kişilik kontrol grubuyla karşılaştırıldı. 21 vakamız kontrol grubu ortalamasının üzerinde bulundu. Bu vakalarımızın yüzde 65,62'sini oluşturmaktadır. 3 vakamız ise kontrol grubunun en düşük değerinin altında bulundu. Bu da vakalarımızın yüzde 9,37'sini oluşturmaktadır. Sonuç olarak çalışmamız konjestif kalb yetmezliğinde angiotensin konver ting enzim düzeyinin yüksek, normal hatta düşük bulunabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
- 25 - SUMMARY Renin angiotensin aldosterone system has an important role in developing congestive heart failure. Since serum Angiotensin II level generally rise in congestive heart failure, Angiotensin converting enzyme which converts angio tensin I to angiotensin II is important. In recent years the use of angiotensin converting enzyme inhibitors and vasodilator drugs for refractory heart failure has become common. For this reason we also found appropriate to investigate serum angitensin converting enzyme level in 32 patients with congestive heart failure, serum angiotensin converting enzyme levels are measured in 32 patients with congestive heart failure. The results are cor related with a control group. In 21 cases the values are found more than the mean of control group. This makes up 65,62 percent of our cases. Our three cases were lower than the lowest level of the control group. This makes 9,37 per cent of our cases. As a result, our study shows that angio tensin converting enzyme levels may be high, normal or even low in congestive heart failure.