Modifiye edilmiş hidroksiapatitin ışıma ve termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of radiation and thermal properties of modified hydroxyapatitis
  1. Tez No: 606662
  2. Yazar: EBRU SABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hidroksiapatit (HAp), kalsiyum fosfat esaslı bir yapıya sahiptir. Kristal yapısı hezagonal ve molekül formülü Ca10(PO4)6(OH)2 şeklindedir. Vücuttaki zarar görmüş doku ve organların onarımında kullanılan biyouyumlu bir malzemedir. Kimyasal bileşimi doğal kemik yapısıyla oldukça benzerlik göstermektedir ve bu nedenle kemik aşı malzemesi olarak kullanılmaktatır. Doğada doğal olarak bulunabileceği gibi genellikle sentezlenerek elde edilirler. Sentez işlemi için birçok yöntem mevcuttur. Bu yüksek lisans tez çalışmamızda öncelikli olarak sol jel yöntemi kullanılarak hidroksiapatit (HAp) sentezi gerçekleşirilmiştir. Sentezlenen hidroksiapatit yapısına La, Gd ve Yb katkıları yapılmıştır. Elde edilen numuneler 900 oC de sinterlenerek gerekli analiz işlemleri uygulanmıştır. Hidroksiapatitlerin faz ve fonksiyonel yapıları için XRD ve FTIR kullanılmıştır. Morfolojik yapılar SEM ile, Termal özellikler termogravimetri yöntemi ile, lüminesans özellikler ise fotolüminesans spektrofotometresi ile incelenmiştir. Kullanılan katkı türü ve oranlarının, hidroksiapatitin özellikleri üzerine etkileri analizler sonucunda detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydroxyapatite (HAp) has a calcium phosphate based structure. Its crystal structure is hexagonal and its molecular formula is Ca10(PO4)6(OH)2. It is a biocompatible material used for the repair of damaged tissues and organs in the body. Its chemical composition is very similar to the natural bone structure and is therefore used as a bone graft material. They can be found naturally in nature or they are usually synthesized. There are many methods for synthesis. In this master thesis study, hydroxyapatite (HAp) synthesis was performed primarily by using the sol gel method. La, Gd and Yb additives were made to the synthesized hydroxyapatite structure. The obtained samples were sintered at 900 oC and necessary analysis procedures were applied. XRD and FTIR were used for the phase and functional structures of hydroxyapatites. Morphological structures were examined by SEM, Thermal properties were examined by thermogravimetry differential and luminescence properties were examined by photoluminescence spectrophotometer. The effects of additive type and proportions on the properties of hydroxyapatite were investigated in detail.