Bayburt Vilayet Ormanı ağaçlandırma çalışmalarının değerlendirilmesi
The evaluation of the afforestation studies in the Bayburt province forest
  1. Tez No: 607028
  2. Yazar: TUNAHAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada 1991 yılında Çoruh Nehri havzasında yapılan“Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Projesi”kapsamında dikilen sarıçam (Pinus sylvestris L.) ağaçlandırma sahasında farklı yaş, yükselti ve bakıya bağlı olarak sarıçam bireylerinin gelişim farklılıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma alanında iki farklı yükselti (1600 ve 1750 metre), iki farklı yaş (10 ve 15 yaş) ve iki farklı bakıya (güneşli ve gölgeli bakı) göre fidanların gelişim düzeyindeki farklılıklar tespit etmek amacıyla 24 adet (2 yükselti × 2 yaş × 2 bakı × 3 adet örnek alan) örnek alan seçilmiştir. Çalışma alanındaki 10 yaşındaki bireylerde, boy, kök boğazı çapı, kuzey-güney-doğu-batı yönlerindeki en uzun dalların uzunlukları ve terminal sürgün boyları ölçülmüştür. 15 yaşındaki bireylerde, boy, kök boğaz çapı, d 1.30 çapı, kuzey-güney-doğu-batı yönlerindeki en uzun dalların uzunlukları ölçülmüştür. Çalışma sonucunda varyans analizi kullanılarak farklı yükselti ve bakıya bağlı olarak ölçülen tüm morfolojik özellikler arasında %99 güven düzeyinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. 10 yaşındaki bireylerde ortalama boy 160,81 cm, kök boğaz çapı 5,22 cm, terminal sürgün boyu 32,36 cm ve en uzun dal uzunluğu 60,01 cm olarak belirlenmiştir. 15 yaşındaki bireylerde ortalama boy 436,31 cm, kök boğaz çapı 11,69 cm, d1,30 çapı 8,32 cm ve en uzun dal uzunluğu 110,98 cm olarak tespit edilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda genel olarak düşük yükselti kademesinde ve gölgeli bakılarda yer alan bireylerin daha yüksek değer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the developmental differences of scotch pine individuals due to different age, elevation and exposure in the scotch pine (Pinus sylvestris L.) afforestation area planted within the scope of“Green Belt Afforestation Project”made in Çoruh River Watershed in 1991. In order to detect differences in the level of development of seedlings according to two different elevations (1600 and 1750 meters), two different ages (10 and 15 years) and two different exposures (sunny and shaded) in the research area, 24 sample areas (2 elevations × 2 ages × 2 exposures × 3 sample areas) were selected. Seedling height, root collar diameter, lengths of the longest branches in north-south-east-west directions and terminal shoot lengths were measured in 10-year-old individuals in the study area. Seedling height, root collar diameter, d1,30 diameter and lengths of the longest branches in north-south-east-west directions were measured in 15-year-old individuals. As a result of the study, significant differences were found between 99% confidence level according to the analysis of variance among all morphological characteristics measured depending on the different elevations and exposures. In 10-year-old individuals, the average seedling height was 160.81 cm, root collar diameter was 5.22 cm, the length of the terminal shoot was 32.36 cm and the longest branch length was 60.01 cm. In 15-year-old individuals, the average seedling height was 436.31 cm, root collar diameter was 11.69 cm, d1,30 diameter was 8.32 cm and the longest branch length was 110.98 cm. As a result of the measurements, it was determined that the individuals that were in the low elevation level and the shady exposure generally had higher value.