Hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı düzeyinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of health literacy on quality of life i̇n hypertensive patients
  1. Tez No: 607154
  2. Yazar: ŞEYDA BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi 3 nolu Sırmalara Aile Sağlığı Merkezine başvuran hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı düzeyinin yaşam kalitesi üzerine olan etkisini belirlemek için kesitsel tipte yapılmıştır. Bu araştırma α=0,05, p=0,5 ve d=0,05 olmak üzere yapılan hesaplamada n=341 kişi üzerinde yapılmıştır. Veriler Veri Toplama Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı-32(TSOY-32) ölçeği ve Short Form-36(SF-36) ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 61,21± 8,96 yıl 'dır. Çalışmaya katılan bireylerin %68,9'u kadın, %31,1'i erkektir. Araştırmaya katılan bireylerin Sağlık okuryazarlığı düzeyi TSOY-32 ölçeğine göre 29,17 (Min=4,17-Max=48,96) indeks puanı ile sınırlı-yetersiz düzeyde bulunmuştur. Yapılan araştırmada cinsiyet ayrımı yapılmaksızın SF-36 ölçeğine göre yaşam kalitesi düzeyi düşük seviyede bulunmuştur. Bu çalışmada hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı düzeyi ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in the cross-sectional type for the purpose of determining the impact of health literacy levels in the hypertension patients applying to Sirmalara Family Health Center number 3 in the province of Bursa district of Mustafakemalpasa on life quality. The research was performed on n=341 people in the calculation, which was carried out as follows; α=0,05, p=0,5 and d=0,05. Data were collected via a Data Collection Form, Turkish Health Literacy-32 (TSOY-32) scale and Short Form-36 (SF-36) scale. Age average of the individuals who participated in the research was 61,21± 8,96 years. Among the individuals who participated in the research; 68,9% were women and 31,1% were men. According to the TSOY-32 scale; health literacy levels of the individuals who participated in the research was found to be limitedinsufficient with an index score of 29,17 (Min=4,17-Max=48,96). In the research conducted, life quality level was found to be lower according to the SF-36 scale, without making any sex discrimination.